אחרי כמה זמן נמחקות נקודות?

אחרי כמה זמן נמחקות נקודות שצברו נהגים לחובתם? זה תלוי בכמות הנקודות הקיימת ובזמן שחלף מאז העבירה האחרונה שביצעתם. במאמר זה נפרט לגבי שיטת הניקוד ומחיקת נקודות הרישוי, נבין כמה נקודות זה שלילה ומה ניתן לעשות כדי להימנע מצבירת נקודות חדשות. לכן לענות על שאלה אחרי כמה זמן נמחקות נקודות לא כל כך פשוט.

שיטת הניקוד של משרד הרישוי

שיטת הניקוד מבקשת להתמודד עם נהגים שמבצעים עבירות תנועה חוזרות או בהיקפים גדולים ולכן היא בנויה באופן מדורג: כל דוח צובר מספר נקודות מסוים (בין 2-10 נקודות רישוי), שצבירה עד מכסת הנקודות בחוק תגרום לפסילת רישוי של 3 חודשים. שיטה זו מורכבת גם מהתניות נוספות כמו הצורך בביצוע קורס נהיגה נכונה עבור מכסת "ביניים" ובמחיקת נקודות לאחר פרק זמן מסוים מביצוע העבירה האחרונה.

אחרי כמה זמן נמחקות נקודות שנצברו לי?

כל נקודות הרישוי שנהג מסוים צבר, נשמרות לחובתו לפרק זמן מסוים וזאת בהתאם לכמות הנקודות הקיימת עד כה. בסיום אותו פרק זמן, הנקודות נמחקות וכך הנהג רשאי להתחיל דף חדש מול משרד הרישוי. יש לציין שהרישום המשטרתי איננו נמחק בהתאמה ואיננו נוגע לרישום משרדי הרישוי.

אז אחרי כמה זמן נמחקות נקודות? ובכן, נקודות נמחקות בתוך שנתיים מיום צבירתן, כל עוד צבר לחובתו עד 22 נקודות לכל היותר וכל עוד לא הצטברה עבירה נוספת שרושמת בנקודות בגינה. כך למשל, נהג שערך בדיקת נקודות תעבורה וגילה שיש לו 8 נקודות, יצטרך לדעת שעליו להימנע מצבירת נקודות נוספות במשך שנתיים שלמות על מנת שהקיימות יימחקו לגמרי.

הזכרנו קודם את "מכסת הביניים" הקיימת וכעת נתייחס גם אליה. נהגים שצברו לחובתם 12 נקודות, מחויבים לבצע קורס נהיגה נכונה. אם יעברו את הקורס וימנעו מעבירות רישוי נוספות במהלך השנתיים, הנקודות הקיימות יימחקו. כל עוד נהג שהגיע לחובת הקורס בגין 12 נקודות רישוי לא ביצע אותו, הנקודות לא יימחקו והן ימשיכו להצטבר כרגיל.

נהגים שצברו יותר מ-22 נקודות, כלומר 24 נקודות ומעלה – מחיקת הנקודות שלהם תבוצע כעבור ארבע שנים ולא בתוך שנתיים. במקרה כזה, הנהג גם יחויב לבצע שני קורסי נהיגה נכונה: הראשון הוא קורס בסיסי שמחייב נהגים שצברו 12 נקודות רישוי והשני הוא קורס מתקדם שמחייב נהגים בעלי 24 נקודות.

גם הפעם יש לציין כי נהג שלא ישלים השתתפות בשני הקורסים הללו, הנקודות הקיימות לו לא יימחקו וכל דוח נוסף עלול להכניס אותו לצבירה המקסימלית, המחייבת בפסילת רישיון נהיגה.

מכסת הנקודות המקסימלית ופסילת הרישוי

כאשר נהג מגיע לצבירה של 36 נקודות רישוי, רישיונו נשלל לתקופה של 3 חודשים (פסילה מנהלית). בסיום התקופה, ייאלץ הנהג לבצע מחדש את מבחן התיאוריה על מנת לחדש את רישיון הנהיגה שלו ולשוב לנהוג כרגיל.

אחרי כמה זמן נמחקות נקודות מעבר לפסילת הרישוי?

אם בדקתם אחרי כמה זמן נמחקות נקודות רישוי וגיליתם להפתעתכם כי הצבירה שלכם היא של מעבר ל-36 נקודות, עליכם לדעת כי ישנו תיקון לחוק המחמיר עם נהגים בצבירה ממושכת יותר. על פי תיקון זה, כל נהג שצבר 72 נקודות ומעלה – רישיונו ייפסל למשך 9 חודשים. במקרה כזה, כדי לחדש את הרישיון לאחר התקופה יש צורך לעמוד בבדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) ולבצע גם מבחן עיוני ומעשי מחדש (תיאוריה וטסט).

צבירה של 72 נקודות מהווה למעשה צבירה כפולה של 36 הנקודות, כך שנשאלת השאלה – מדוע 36 הנקודות שנצברו בפעם הראשונה לא נמחקו?

ובכן, כדי להבין אחרי כמה זמן נמחקות נקודות הרישוי בצבירת 36, צריך להבין כיצד פעל הנהג על מנת להפחית מהצבירה: האם שמר על עבר תעבורתי תקין במשך 4 שנים? האם ביצע את שני קורסי הנהיגה שעליו לבצע? האם ייתכן שיש דוחות שהוטלו עליו בארבע השנים האחרונות אך כעת הוא מגלה עליהם לראשונה רק דרך בדיקת נקודות נהיגה לחובתו?

במקרים אלו, מומלץ לפנות אל עורך דין תעבורה המתמחה בפסילות ממשרד הרישוי ומטפל בנקודות רישוי שהצטברו לחובתם של נהגים. עורך הדין יוכל לעזור גם בקליטת דוחות נוספים שהוטלו על הנהג ולייעץ איזה מהם עדיף לשלם (דבר שמהווה קליטה אוטומטית של הנקודות) ואיזה מהם ניתן להמיר באזהרה, להסב על נהג אחר או להגיש בגינם בקשה להישפט. לכן תשובה על שאחה "אחרי כמה זמן נמחקות נקודות" – היא אינדיבידואלית.

צבירה ומחיקת נקודות – המדריך המקוצר למסתבכים

 • לפניכם כל אמצעי התיקון המחייבים את ציבור הנהגים כדי למחוק נקודות רישוי שצברו:
 • צבירת 12-22 נקודות: יש לבצע קורס נהיגה נכונה בסיסי (12 שעות לימוד) ובסיומו מבחן.
 • ביצוע הקורס והימנעות מעבירות נוספות במשך שנתיים תביא למחיקת הצבירה הקיימת.
 • צבירת 24-34 נקודות: יש לבצע קורס נהיגה ייעודי (12 שעות לימוד) ובסיומו מבחן.
 • ביצוע הקורס והימנעות מעבירות נוספות במשך ארבע שנים תביא למחיקת הצבירה הקיימת.
 • צבירת 36 נקודות ומעלה: תתרחש פסילת רישיון נהיגה למשך 3 חודשים.
 • בסיום התקופה יש לבצע מבחן עיוני (תיאוריה) מחדש.
 • צבירת 36 נקודות בפעם השנייה בתוך 6 שנים ו/או 72 נקודות: פסילת רישיון נהיגה למשך 9 חודשים.
 • בסיום התקופה יש לגשת לבדיקות במרב"ד ולעבור מחדש תיאוריה וטסט.

אחרי כמה זמן נמחקות נקודות - 01

שאלות ותשובות בנושא אחרי כמה זמן נמחקות נקודות?

 • קיבלתי דו"ח ואני חוששת מהנקודות. מה לעשות?

מומלץ לבדוק את מצב הנקודות הנוכחי. אם הוא נמוך, ניתן לשלם את הדוח או לחילופין לבדוק אפשרות להמיר אותו באזהרה, להסב על שם נהג אחר או להגיש בקשה להישפט.

 • האם עורך דין תעבורה יוכל לעזור בצמצום הנקודות?

עורך דין תעבורה ימליץ לכם כיצד לפעול לאור מצב הנקודות הקיים ובהתאם לסוג ומהות הדוח. עורך הדין יסייע להימנע מצבירה גבוהה ויגיב באופן המתאים ברגע שקיימת סכנה לפסילת רישוי.

אחרי כמה זמן נמחקות נקודות
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן