בקשה לביטול פסק דין תעבורה

בקשה לביטול פסק דין תעבורה – האם זה אפשרי בכלל?

סעיף 130 לחוק סדר הדין הפלילי קובע כי נהג יכול להישפט על עבירות תנועה שלא בפניו, כל עוד קיבל זימון למשפט ומסיבה כלשהי לא התייצב אליו. עניין זה תקף גם למקרים שבהם ההודעה על הדיון נמסרה למייצג של הנהג, דהיינו עורך דין תעבורה שנשכר לטובת הייצוג, שמסיבה כלשהי לא התייצב וניתן פסק דין בהיעדרו.

בקשה לביטול פסק דין תעבורה מתאפשרת ככל שהתקיימה סיבה מוצדקת לאי ההתייצבות לדיון, או כאשר בית המשפט השתכנע כי ביטול פסק הדין ימנע עיוות דין שנעשה לאותו נהג.

ביטול בשל גרימת עיוות דין

במקרה לדוגמה, נ' הורשעה בעבירת אי ציות לתמרור עצור והגישה בקשה להישפט. הזמן חלף וכעת נ' קיבלה אליה בדואר את גזר הדין שניתן שלא בפניה: רישיונה נפסל על תנאי לשלושה חודשים למשך שלוש שנים והיא נקנסה בסך 800 ₪.

נ' הגישה באמצעות עורך דינה בקשה לביטול פסק דין תעבורה, בטענה כי לא קיבלה אליה זימון כלל. בדיקה מול הדואר אף העלתה כי הדואר חזר לשולח בציון "לא נדרש" וכי לא בוצעה כל הודעה או פעולה מול נ', כדי להתריע בפניה עלר דבר הדואר שהתפספס.

בבקשה שנשלחה, דרש עורך דינה של נ' כי ההזמנה לדיון החדש בעניין תישלח הפעם אל כתובתו וזאת משום שיש מקום לספק למבקשת את יומה בבית המשפט ולמנוע עיוות דין חמור בהותרת פסק הדין על כנו. בית המשפט השתכנע לבטל את פסק הדין (בכפוף לתשלום הוצאות) והוא בוטל לאלתר.

ביטול פסק דין תעבורה – הנאשם לא נהג ברכב

אפשרות נוספת שבגינה ניתן להגיש בקשה לביטול פסק דין תעבורה היא כאשר נגזר על הנהג עונש שלא בפניו ולא בידיעתו וכך נבצר ממנו להוכיח כי לא הוא נהג ברכב בעת האירוע. במקרה זה, יהיה ניתן להגיש את הבקשה לביטול בכפוף לעריכת תצהיר מול עורך דין תעבורה המפרט את השתלשלות העניינים ומצביע על הנהג האחראי בדין.

חשוב לזכור שחובת ההוכחה היא לעולם על הנאשם ולכן אם יטען כי מדובר באדם אחר שנהג, עליו לשכנע בכך את בית המשפט ולעתים הדבר איננו מצליח.

האם ניתן לבטל פסק דין שניתן בהיעדר ייצוג משפטי?

כאשר אזרח מסתבך עם החוק, רצוי שיהיה לצידו עורך דין שידאג להגן על כל זכויותיו. בעבירות תעבורה, ביכולתו של עורך דין תעבורה טוב לעמוד על כשלים ראייתיים ונסיבות מקלות במטרה ליצור עסקת טיעון במשפט תעבורה, להביא לביטול או צמצום פסילה של קצין משטרה (פסילה מנהלית), להגיש בקשות דחייה לדיונים, לעניין בחומרי החקירה המשטרתיים, מתן ייעוץ, הכוונה, ייצוג עצורים, נחקרים ונאשמים, הגשת ערעורים ועוד.

ועם זאת, ישנם לא מעט אזרחים שמאמינים כי המקרה הפרטני שלהם פשוט להוכחה והסבר וכי אין כל צורך בייצוג מקצועי ככל שמדובר בעבירת ברירת משפט פשוטה. בדיעבד, אנשים אלו מבינים כי ביצעו טעות חמורה. החוק אמנם אפשר להם לייצג את עצמם, אך כעת הושת עליהם עונש כבד ואפילו בלתי מידתי ביחס לדו"ח המקורי.

במקרה כזה, לא ניתן להגיש בקשה לביטול פסק דין תעבורה, אך כן ניתן לערער על פסק הדין שנמסר. יש להגיש את הערעור תוך 45 ימים מיום מתן פסק הדין כאשר מומלץ הפעם לפעול מול עורך דין מקצועי המתמחה בעבירות תעבורה.

כמובן שאם עורך הדין מתוקף ניסיונו והידע המקצועי הרב שלו סובר שהעונש שניתן לאותו נהג מידתי והגיוני, הוא ימליץ לנהג לקבל אותו ולהימנע מהתעסקות משפטית יקרה נוספת, שבה הערעור עשוי לא רק להידחות, אלא גם להכפיל את העונש ואף יותר מכך- עד כדי שלילת רישיון בפועל לנהג עם מספר רב של עבירות או עבירות חוזרות..

טעויות נהגים שעולות ביוקר

כל נהג שמואשם בגרימת עבירת תנועה ומאמין בלב שלם בחפותו, הוא או אכן חף מפשע ובאפשרותו להוכיח זאת (בשל כשלים של השוטר, בעיות במכשיר המדידה, תיעוד עצמי מתוך מצלמת הדרך ברכב וכו'), או אדם שמעוניין להשיג לעצמו צדק בכל מחיר ולהימנע מהשלכות משפטיות.

הגישה השנייה היא זו שמנחה נהגים רבים לייצג את עצמם במשפטי תעבורה ולאחר מכן לבדוק את אפשרותם להגיש בקשה לביטול פסק דין תעבורה.

כדי להימנע מענישה כבדה, עליכם להימנע מהלכי מחשבה הכוללים ניסיון ללכת "עד הסוף" עם השוטר או מערכת המשפט. זכרו שגם אם השוטר נטפל אליכם, שיקר בגרסה שמסר בדו"ח ואפילו טעה בזיהוי – כל עוד אין לכם הוכחות, ראיות או עדים שיכולים לתמוך בגרסתכם, בית המשפט יטיל עונש כחוק. נטיית השופטים תהיה לבדוק את גרסתכם לאור ניסיונות אפשריים להתחמק מרשעה ולא מתוך נטיית הלב להאמין לכם באופן מיוחד.

האם אפשרי לערער לבית המשפט העליון?

ערעור לבית המשפט העליון על סירוב בקשה לביטול פסק דין תעבורה, מתאפשר רק אם הערעור נדחה בבית המשפט המחוזי ורק במסגרת הגשת בקשת רשות ערעור. מאחר וערכאת העליון איננה מטפלת בעבירות תעבורה, סופה של הבקשה ממילא להידחות.

עורך דין תעבורה מקצועי ואמין, תמיד יישאר נאמן ללקוח, גם כשיש צורך להבהיר בפניו שהשופט לא יקבל את גרסתו. אם תפנו עם הדו"ח לעורך הדין בזמן, תרוויחו ייצוג משפטי איכותי שיטען לגרסתכם על הצד הטוב ביותר ויביא להפחתה משמעותית בעונש, לעתים גם סיום התיק בקנס נמוך מאוד וללא נקודות רישוי.

בקשה לביטול פסק דין תעבורה
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן