גרימת מוות ברשלנות

עונש על גרימת מוות ברשלנות – הלכה למעשה

חוסר תשומת לב רגעית בזמן הנהיגה ובלי שהייתה לנו כל כוונה לכך, מתרחשת תאונת דרכים קטלנית בה נהרג אדם אחר. במצב זה, הנהג חשוף לכתב אישום ועונש על גרימת מוות ברשלנות, אשר העונש המינימאלי בגינה הוא 6 חודשי מאסר והמרבי הוא 3 שנות מאסר. מהי גרימת מוות ברשלנות? מה בינה ובין עבירת הריגה? וכיצד עורך דין תעבורה יכול לסייע?

גרימת מוות ברשלנות

רשלנות הוא מצב שבו אדם לא היה מודע לטיב המעשה שביצע, או לאפשרות כי יגרום לתוצאה של מעשיו, אך באותן הנסיבות היה עליו להיות מודע לכך. כך, כאשר נהג הסיט את מבטו מהכביש, פגע באדם אחר וגרם למותו, הוא לא העלה על דעתו כי זוהי תהיה התוצאה של התנהגותו, אך כל אדם סביר אחר באותן הנסיבות היה מודע לתוצאה האפשרית הזו. משום כך בחר המחוקק להטיל אחריות פלילית בגין גרימת מוות ברשלנות.

לעבירה זו נקבע עונש מינימום העומד על 6 חודשי מאסר והעונש המירבי הוא 3 שנות מאסר. אולם, הלכה למעשה, כפי שיפורט להלן, ייצוג של עורך דין תאונות דרכים יכול במרבית המקרים להביא לסיומו של התיק בתקופת מאסר קצרה יותר באופן משמעותי, או אף בעבודות שירות בלבד.

עבירת הריגה

ישנם מקרים של תאונת דרכים קטלנית, בהם מוגש כתב אישום נגד הנהג בגין הריגה ולא בגין עונש על גרימת מוות ברשלנות, כאשר מה שמבדיל בין שתי העבירות הללו הוא היסוד הנפשי. כאמור מעלה, חוסר מודעות לטיב המעשה הוא המאפיין את העבירה של גרימת מוות ברשלנות, זאת בשונה מהריגה, אז היסוד הנפשי הוא אדישות כלפי המעשה וכלפי התוצאה האפשרית. כך למשל כאשר אדם נהג בשכרות או תחת השפעת סמים וגרם בכך למותו של אדם בתאונה.

אז רואים בו כמי שהיה מודע ואדיש לתוצאה האפשרית, מן הטעם כי מי שבוחר לעלות על ההגה תחת השפעת אלכוהול או סמים, מודע בדרך כלל לכך כי מידת הערנות, שיקול הדעת ויכולת התגובה שלו, פוחתים באופן משמעותי ועל כן יכול הוא לגרום לתאונה קטלנית. משכך, במצבים מעין אלו, יוגש כתב אישום בגין הריגה ולא בגין גרימת מוות ברשלנות.

עבודות שירות בלבד

כאמור, כתב אישום של עונש על גרימת מוות ברשלנות חושף את הנהג לעונש מאסר בפועל , החל מ6 חודשים ועד ל 3 שנות מאסר. אולם, עורך דין לענייני תעבורה יכול לא אחת להביא להפחתה משמעותית בחומרת העונש, על פי נסיבות המקרה. לעניין זה ישנה הבחנה בין מקרים קלים, של חוסר תשומת לב רגעית שגרמה לתוצאה הטרגית, לבין מקרים חמורים שבהם גרימת מוות ברשלנות היא תוצאה של עבירת תנועה חמורה.

במקרה הראשון, כאשר מדובר על חוסר מיקוד רגעי ובפרט כאשר לנהג אין עבר תעבורתי קודם, יכול עורך דין תאונות דרכים להביא לכך כי יוטל על הנהג העונש המינימאלי של 6 חודשי מאסר אשר יומר בעבודות שירות. במקרים של עבירות תנועה חמורות, יוטל על הנהג עונש בדרך כלל מאסר בפועל, אשר אורכו תלוי בחומרת עבירת התעבורה שבוצעה וביתר נסיבות המקרה. עורך דין לענייני תעבורה המייצג את הנהג, יעשה את המיטב למזער את חומרת העונש.

פנייה אל עורך דין תעבורה

חומרת עונש על גרימת מוות ברשלנות לרבות קיומו של עונש מינימום, מחייבת ייצוג משפטי מקצועי של עורך דין תאונות דרכים, המתמחה בייצוג נהגים בעבירות אלו. ראשית כל יבחן עורך הדין האם קיימת אפשרות להטלת ספק בכך כי החשוד הוא האשם בתאונה ואם לא ניתן לעשות כן, יפעל להפחתת עונשו של הנהג ככל שניתן, בהתאם לנסיבות המקרה.

כפי שפורט לעיל, במקרים רבים עורך דין תעבורה יכול למנוע עונש מאסר בפועל ולהמירו בעבודות שירות. עוד נציין כי היה ועומד על הפרק אישום בגין הריגה, יפעל עורך דין לדיני תעבורה להוכיח כי המדובר בגרימת מוות ברשלנות, כך שחומרת הענישה לה חשוף הנהג תפתח באופן ניכר.

גרמת מוות ברשלנות? חושש לפסילת רשיון נהיגה? רוצה לדעת מה העונש על גרימת מוות ברשלנות? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו אל עורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ משפטי אל תתמהמה!

טלפון: 077-9976882

מייל: Nirshalomlaw@gmail.com

גרימת מוות ברשלנות
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן