הפניה אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

מי עשוי לקבל הפניה אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

על פי סעיפים 51 ו-52 לפקודת התעבורה, משרד הרישוי רשאי לפסול אדם מהחזקת רישיון נהיגה במקרים בהם אותו אדם אינו ראוי לנהוג בשל כושר נהיגה לקוי או שיש באופן הנהיגה שלו סכנה לבטיחות התנועה. פסילה זו יכולה להיות מוגבלת בזמן, לצמיתות או עד שיתמלאו תנאים מסוימים שנקבעים בהחלטת משרד הרישוי – ביניהם מעבר בדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

במילים אחרות, נהגים אשר מועמדים לקבל הפניה אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הם כאלה שמשתייכים לקבוצות סיכון, כלומר נהגים (או מבקשי רישיון נהיגה) שיש להם סיכוי גבוה להיות מעורבים בתאונות דרכים. למשל:

  • נהגים נכים (מוכרי משרד הביטחון ו/או ביטוח לאומי)
  • נהגים שאובחנו כלא כשירים לשירות בצה"ל בגלל בעיות נפשיות או רפואיות
  • עברייני תנועה מועדים
  • נהגים שהיו מעורבים בתאונות דרכים
  • נהגים שהורשעו בעבירות תנועה על ידי בית משפט
  • נהגים שנתפסו על נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול
  • מבקשי רישיון נהיגה ברכב ציבורי או רכב משא כבד
  • נהגים או מבקשי רישיון שסובלים ממצב בריאותי המגדיל את הסיכוי לתאונת דרכים, כגון אנשים הסובלים ממחלות לב, אפילפסיה או בעיות ראייה.
  • ועוד

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הוא יחידה המשויכת אל משרד הבריאות, והיא המוסמכת לערוך עבור משרד הרישוי בדיקות רפואיות לנהגים שונים על מנת לבחון את כשירותם לנהוג ברכב. בנוסף, המכון פועל לשיפור העצמאות של נכים המבקשים לנהוג באמצעות התאמת אביזרי עזר למגבלות הרפואיות שלהם בעת נהיגה, וכן מייעץ לגורמי תעסוקה במטרה לקדם ולפתח את תחום ההתמחות ברפואה תעבורתית.

מה עושה המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

על מנת לקבוע האם נהג כשיר לנהיגה מבחינה רפואית ו/או נפשית, המכון עורך לו בדיקות רפואיות ומבחני אישיות. המכון גם עשוי להפנות את הנבדק למכון חיצוני או רופא מומחה מטעמו. לאחר הבדיקות והמבחנים מגיש המכון את המלצותיו למשרד הרישוי באשר לכשירות הרפואית של המבקש או המחזיק ברישיון הנהיגה.

ראוי לציין שהמלצת המכון היא אמנם רק המלצה, אבל ברוב המקרים משרד הרישוי מקבל אותה. כלומר, אם המכון המליץ לפסול רישיון של נהג, רוב הסיכויים הם שרישיונו ייפסל לתקופה קצובה או לצמיתות. ניתן לערער על ההחלטה עם קבלתה ו/או להגיש בקשה מחודשת לקבלת רישיון נהיגה בתום התקופה – אז בדרך כלל יהיה צורך בבדיקות נוספות במכון.

הופניתם אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – מה עושים עכשיו?

אם הייתם מעורבים בתאונת דרכים, עורך דין תאונות דרכים יוכל לסייע לכם לכל אורך הדרך. אם קיבלתם הפניה אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מסיבות אחרות – מומלץ ליצור קשר עם עורך דין תעבורה על מנת להסתייע בניסיונו ובידע המשפטי שלו. עורך הדין יוכל לסייע לכם להתכונן לבדיקות, להכין מסמכים מתאימים ולסייע בערעורים במקרה הצורך.

קיבלת הפניה אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים? נקלעת לבעייה תעבורתית? זומנת לבדיקה במכון? חושש לפסילת רשיון נהיגה? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו לעורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ משפטי אל תתמהמה!

טלפון: 077-9976882

מייל: Nirshalomlaw@gmail.com

הפניה אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן