המתה בקלות דעת

המתה בקלות דעת היא חוק חדש שהועבר בשנת 2019, במסגרת רפורמה בעבירות המתה. מהות החוק היא לספק מבחינה משפטית מרחב תמרון גדול יותר, כך ששופטים יוכלו להטיל על נאשמים בעבירות המתה עונשים שתואמים את העבירה שבוצעה ונסיבותיה.

המתה בקלות דעת כוללת על פי החוק מקרים שבהם התממש סיכון שהנאשם נטל על עצמו, כמו תאונת דרכים שגרמה חבלה של ממש, נהיגה בשכרות שגרמה למוות הולך רגל ועוד. העונש לעבירה זו עומד על 12 שנות מאסר בפועל.

מהו העונש הצפוי לעבירה זו?

לאור מקרים חוזרים ונשנים בהם מערכות החוק והמשפט מצאו את עצמן כבולות ברמת מתחמי הענישה האפשריים לעבירות המתה (עבירות שמובילות למות אדם), התעורר הצורך להכניס תיקון אל חוק העונשין שעל פיו הנאשמים יקבלו עונש שמתאים יותר לעבירה החמורה שביצעו. כעת, עבירת המתה בקלות דעת כוללת ארבע דרגות חומרה:

  • רצח בנסיבות מחמירות – מאסר עולם חובה
  • רצח באחריות מופחתת (עבירה שבוצעה מתוך כוונה או אדישות) – מאסר עולם כעונש המרבי
  • המתה באחריות מופחתת – עד 20 שנות מאסר
  • המתה מתוך קלות דעת – עד 12 שנות מאסר

 

אם בוצעה עבירת ההמתה מתוך קלות דעת כתוצאה מעבירות נהיגה, כמובן שתחול על הנהג ענישה נוספת לרבות שלילת רישיון ממושכת ועד קבועה, קנס כספי בשיעור גבוה מאוד ומאסר נוסף על תנאי.

המתה בקלות דעת – יסודות העבירה

כאשר נהג נוטל סיכון אישי ובלתי סביר, כמו נהיגה בשכרות, נטילת סמים קלים או קשים לפני או בזמן הנהיגה, לנסוע במהירות מופרזת, להימנע מציות לתמרורים או רמזורים וכו', תמיד ישנו הסיכוי שהחמור מכל יתממש.

כאשר אותו הסיכון אכן התממש, אך הנהג קיווה שלא תתרחש תוצאה קטלנית, כמו למשל במצב של נהיגה מסוכנת, עונשו הצפוי הוא מאסר בפועל למשך 12 שנים. לעונש זה מצטרפים רכיבי ענישה נוספים לרבות שלילת רישיון ממושכת, קנס כספי, מאסר ושלילה נוספים על תנאי למספר שנים. בנוסף, כל תאונת דרכים שתוצאותיה קטלניות מחייבת גם במתן פסילה מנהלית למשך 90 ימים שחלה על הנהג בסמוך לאירוע.

המתה בקלות דעת מהווה עבירה נפרדת וקלה יותר מהריגה וגרימת מוות ברשלנות. בעוד שגרימת מוות ברשלנות מתייחסת לנהיגה רשלנית, כך שנהג סביר אחר בנעליו לא היה נוהג, עבירת ההמתה מיוחסת לאנשים שנטלו במודע סיכון שאיננו סביר ומתוך תקווה אישית שתוצאותיה הקטלניות לא יתממשו.

קבלת ייעוץ משפטי טרם החקירה במשטרה

כאשר נהגת או נהג חשודים או מואשמים בעבירת המתה בקלות דעת, יש לפנות אל עורך דין תעבורה מנוסה שידע כיצד לפעול לאור האפשרויות המצויות בחוק. החקירה שתבוצע לנהג תנסה לחלץ מהנהג הודאה באשמה בכפוף לגיוס ראיות ועדויות נגדו.

אלא שלעתים קרובות עשויות להיות פנים שונות לאמת ולכן כל תגובה או אמירה במהלך החקירה ישמשו נגד הנהג במהלך המשפט. כך יוצא שגם אם תתגלה מעורבות ברמה אחרת, הנהג לא יוכל לטעון לגרסה שונה בבית המשפט בהמשך.

היתרונות בייצוג עו"ד תעבורה

נהג שפונה לעזרתו של עורך דין תעבורה מן הרגע הראשון, יוכל לקבל ייעוץ והכוונה מתאימים לשלב החקירה ולעמוד על זכויותיו גם במהלך תרחיש קשה ומאיים. צריך לזכור שהדין הפלילי סבוך ומורכב משלבים שונים, במסגרתם ניתן לאפשר יציאה מההליך או מניעה מיציאה ממנו.

יציאה מההליך הפלילי תתרחש כאשר לא התקבלה הוכחה לביצוע העבירה, כאשר קיימים כשלים בירוקרטיים או אם בוצעו פעולות בלתי חוקיות שחיבלו באישום.

בעבירה חמורה מאוד כמו המתה בקלות דעת, ההיוועצות עם עורך דין תאונות דרכים היא בעלת משקל כבר משלב ההליך המנהלי ותוכל לרכך את האישומים או למנוע הרשעה בהאשמת שווא. עורך הדין יוכל להפחית מכובד הראיות שהצטברו כנגד הנהג, לגבש עבורו גרסה עקבית ומנוסחת היטב שתביא לתוצאות הטובות ביותר ולעתים אף תהיה ההבדל שבין הרשעה לזיכוי.

הואשמתם או זומנתם לחקירה בגין עבירת תעבורה? פנו כעת

משרדנו מספק ייצוג, ייעוץ והכוונה לחשודים, נחקרים ונאשמים בהליכי תעבורה שונים לרבות עבירות המתה בקלות דעת, הפקרה, גרימת מוות ברשלנות ועבירות חמורות נוספות שתוצאתן קטלנית והרסנית.

עורך דין תעבורה ניר שלום שומר בנאמנות על האינטרסים והזכויות של כל לקוחותיו ומספק שירות אישי לצד ניהול משפטי בלתי מתפשר ונקיטה בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותו לאור נסיבות המקרה והאישומים המיוחסים ללקוחותיו. אם זומנתם לחקירה במשטרה או שהוגש נגדכם כתב אישום בגין עבירת תעבורה כלשהי, פנו אלינו ללא דיחוי ונדאג לספק לכם מענה מקצועי עד למיצוי ההליך נגדכם.

המתה בקלות דעת
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן