התיישנות עבירות תעבורה

מתי חלה התיישנות עבירות תעבורה ?

לכל עבירה או עוולה בספר החוקים יש התיישנות. זהו פרק זמן שלאחריו לא ניתן יהיה לנהל הליך משפטי נגד מי שביצע את העבירה והיא למעשה נמחקת כלא הייתה. כך גם לגבי התיישנות עבירות תעבורה, ועל כן, ישנם לא מעט מקרים בהם ניתן לבטל את האישום בטענת התיישנות עבירות תעבורה, במאמר זה נתמקד בהתיישנות של דוחות חנייה ודוחות בגין מהירות מופרזת.

מדוע קיימת תקופת התיישנות?

מטבע הדברים, ניתן להניח כי כאשר אדם מבצע עבירה כגון עבירות תעבורה, אפשר יהיה לנקוט נגדו בסנקציה או בהליך משפטי בכל עת. אולם למעשה, אין כך הדבר ולכל עבירה יש תקופת התיישנות, אשר בסיומה, לא ניתן יהיה לפעול כנגד מבצע העבירה. הרציונל שבכך הוא לקיים את עקרון הצדק במשפט, כך שאדם יוכל להתגונן מפני ההליכים נגדו כאשר זכרונו עוד טרי וכן, למנוע קושי לאתר את הראיות הרלוונטיות אשר יבססו את הגנתו.

כמו כן, תקופת התיישנות מאלצת את הרשויות לפעול במסגרת זמן מסוימת ואם ישתהו, מסתכנות הן כי הנאשם יטען להתיישנות ויביא לביטול האישום. לצורך הגשמת מטרה זו, נקבעה לכל עבירה ועוולה תקופת התיישנות כאשר פרק הזמן של ההתיישנות יכול להשתנות מעבירה לעבירה בהתאם לחומרתה. התיישנות עבירות תעבורה אינן שונות במובן זה וגם לכל אחת מהן יש תקופת התיישנות.

התיישנות דוחות חנייה

עבירת החנייה היא עבירת קנס עם ברירת משפט, כלומר שהנהג רשאי לשלם את הדוח או לחילופין, לפנות אל עורך דין דיני תעבורה ולהגיש באמצעותו בקשה להישפט. במסגרתה, יציג עורך דין תעבורה את טענות ההגנה בהתאם לנסיבות המקרה וינסה להביא לביטולו של הקנס או להפחתתו.

בחלק מן המקרים, הנימוק לביטול הקנס יהיה התיישנות. על פי החוק, ניתן להצמיד לרכבו של הנהג את הדוח ואכן מרביתנו מכירים את הסיטואציה שבה אנו מגיעים אל הרכב ומתחת למגב מונחת הודעת קנס. אולם, במידה ולא שולם הקנס במועד שנקבע בהודעה ובעל הרכב לא ביקש להישפט, קיימת חובה להמציא הודעת תשלום קנס חדשה ולבצע מסירה כדין תוך שנה מיום העבירה. ככל והדבר לא נעשה, העבירה מתיישנת וניתן להביא לביטולו של הדוח.

מהי מסירה כדין?

כאשר עבירות תעבורה הגיעו לידיעתו של הנהג באחת משתי אלו, זוהי מסירה כדין: האחת היא מסירה לידו. זו כוללת לא רק מסירה לנהג עצמו, אלא גם לידי בן משפחה הגר עמו אם הנו בן 18 ומעלה וכן, מסירה במקום העבודה של הנהג. הדרך השנייה לבצע מסירה כדין, היא בשליחת מכתב רשום למקום מגוריו של הנהג.

כאשר ישנה חזקת מסירה כי ההודעה הועברה לנהג לאחר 15 יום ממועד שליחתה בדואר רשום. אולם נדגיש כי חזקה זו ניתנת לסתירה על ידי הנהג אם יוכיח כי לא קיבל את ההודעה מסיבות שאינן תלויות בו ולא בשל הימנעותו מלקבלה.

נקלעת לבעייה תעבורתית? זומנת לבדיקה במכון? רישיונך כבר נפסל? רוצה לדעת עוד על התיישנות עבירות תעבורה? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו אל עורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ משפטי אל תתמהמה!

טלפון: 077-9976882 

מייל: Nirshalomlaw@gmail.com 

התיישנות עבירות תעבורה
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן