התליית רישיון

ידוע כי עבירות תעבורה שונות יכולות להביא אל פסילת רישיון נהיגה. אולם, מעטים הנהגים המכירים את האפשרות של התליית רישיון. זהו מצב שבו מתבטלת באופן זמני תקפות רישיון הנהיגה עד אשר יתקיים התנאי אשר בגינו הותלה הרישיון. שימו לב כי נהיגה בתקופה זו היא עבירת תעבורה החושפת את הנהג לפסילה לצמיתות של רישיון הנהיגה ואף לעונש מאסר.

צבירת נקודות תעבורה

הסיטואציה הנפוצה ביותר בה מותלה רישיונו של נהג היא כאשר נצברו לחובתו 12 נקודות תעבורה. נזכיר כי חלק מעבירות התנועה נושאות בצידן נקודות ואלו נצברות למשך תקופה ממושכת. צבר נהג 12 נקודות, אז מחייב החוק כי הנהג יעבור קורס בסיסי בנהיגה נכונה אשר קיבל את הכינוי קורס נהיגה מונעת. במצב זה, משרד הרישוי מורה על התליית רישיון וזו תיכנס לתוקף תוך שבעה ימים ממועד שליחת ההודעה לנהג.

נהוג לחשוב כי ההתליה תישאר בתוקף עד לביצוע הקורס, אולם הלכה למעשה, ניתן לבטלה עם הצגת אישור על רישום הקורס למשרד הרישוי. נדגיש, כי במסגרת שיעורי הקורס נערך רישום נוכחות קפדני, כך שהנהג חייב להתייצב ואם לא יעשה כן, ייוודע הדבר למשרד הרישוי ורישיונו של הנהג יותלה בשנית עד לסיום הקורס בהצלחה. בקרב חלק מהנהגים, ישנה נטייה להתעלם מהתליית רישיון ולהמשיך לנהוג כרגיל. חשוב לדעת כי מדובר בעבירת תעבורה חמורה ועל השלכותיה נעמוד להלן.

התליית רישיון הנהיגה על ידי המרב"ד

מלבד צבירת נקודות תעבורה, ישנה סיטואציה נוספת בה ניתן להתלות בישראל את רישיונו של נהג: מי שהופנה אל בדיקת כשירות רפואית לנהיגה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. לגוף זה מופנים אנשים רבים מסיבות שונות, החל מנהגים הסובלים מבעיות רפואיות וכלה במי שהנו עבריין תנועה מועד, או אדם המבקש לקבל רישיון נהיגה למשא כבד. בכל מצב בו מופנה אדם לבדיקות במרב"ד, יכול ומשרד הרישוי יורה על הקפאת הרישיון עד לסיומו של הבירור.

זאת כדי למנוע מנהגים אשר יכולים להוות סכנה לעצמם ולציבור לפגוע בבטחון המשתמשים בכביש. ככל שהמלצת המכון תהיה כי הנהג כשיר לנהיגה, יוחזר לו רישיונו. אולם, אם חוות הדעת תהיה כי יש לשלול את הרישיון לתקופה מסוימת, או בכפוף לתנאים כלשהם, רשאי הנהג להגיש ערר על ההחלטה תוך 30 יום ממועד קבלת ההחלטה.

איך מבטלים התליית רישיון?

כפי שאנו מבינים, תרחיש זה יכול לקרות בשני מצבים שונים: הראשון בשל צבירת נקודות תעבורה המחייבות את הנהג לבצע קורס של נהיגה מונעת. השני הוא כאשר הנהג נדרש לעבור בדיקת כשירות נהיגה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. כעת עולה השאלה האם ניתן לבטל את התליית רישיון.

ובכן, במקרה הראשון, המצב פשוט למדי, על הנהג להציג למשרד הרישוי אישור בכתב על כך כי נרשם לקורס. עם הצגת האישור, ככלל, תבוטל התליית רישיונו. במקרה השני האפשרות לבטל את ההתליה מצומצמת יותר, אך מומלץ להיוועץ עם עורך דין דיני תעבורה, אשר יבחן האם ניתן למנוע את הקפאת הרישיון של הנהג עד למתן החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בדבר כשירותו לנהיגה.

נהיגה בפסילה

התלו את רישיון הנהיגה שלכם? חשוב שתדעו כי אסור לכם לנהוג עד לסיומה של תקופת ההתליה. אם תבחרו לעלות על ההגה, הרי שהנכם מבצעים עבירה של נהיגה בפסילה. הענישה בגין עבירה זו יכולה להיות פסילת רישיונכם. על כן, אם הנכם עומדים בפני מצב של התליית רישיון, כדאי לפנות לייעוץ של עורך דין תעבורה, על מנת לבחון אפשרות לביטול ההתליה.

נתפסתם נוהגים בזמן פסילה? ייצוג משפטי מקצועי הוא הכרחי! על מנת שעורך הדין ינסה למנוע הגשת כתב אישום. כן, היה ותהיה העמדה לדין, יפעל הוא להפחית למינימום האפשרי את העונש, שהרי כאמור, ניתן להטיל עונשים חמורים מאוד בגין עבירה זו. במקרים קלים, ייתכן כי הנהג יוכל לקבל מאסר על תנאי במקום מאסר בפועל או שלילת רישיון לתקופה קצרה.

התליית רישיון
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן