זימון מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים

הגעת לגיל השלישי? צפה לזימון מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים

אם כן אנו מבינים כי כאשר נהג מקבל זימון מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים, רישיון הנהיגה שלו נמצא בסכנה. הדבר נכון במיוחד עת שמדובר על נהגים בגיל השלישי, אשר לעיתים נפסל רישיונם בשל גילם, למרות שהם כשירים לנהיגה ואין הצדקה למנוע זאת מהם. יש לזכור כי שלילת רישיון נהיגה היא עניין הפוגע מאוד באיכות חייו של כל אדם ובפרט של נהגים בגיל השלישי, הזקוקים לנוחות המירבית כדי לנהל את חייהם בצורה טובה.

על כן, כאשר נהג מקבל זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים חשוב שיפנה לייצוג משפטי מקצועי של עורך דין תאונות דרכים. כאמור מעלה, זה יכול למנוע  במקרים רבים את שלילת הרישיון. כמו כן, אף אם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים המליץ לפסול את הרישיון, ניתן להגיש ערר על החלטתו תוך 30 יום לוועדת ערר, המוסמכת לשנות את החלטתו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ולהשיב לו את רישיונו.

אנשים מגיל 70 ומעלה, נדרשים על ידי משרד הרישוי לעבור בדיקה רפואית כתנאי לחידוש רישיון הנהיגה שלהם. לעיתים קרובות, לאחר קבלת תוצאות הבדיקה, יפנה משרד הרישוי את הנהגים המבוגרים להמשך בדיקת כשירות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, אשר יכול להמליץ על שלילת רישיון עקב אירוע רפואי. מדוע זה קורה וכיצד ניתן להתמודד עם זה ולמנוע את פסילת הרישיון?

טופס בדיקה רפואית

על מנת לשמור על בטחונם של נהגים מבוגרים ועל בטיחותם של נהגים אחרים, על פי החוק בישראל, נהגים בגיל השלישי, בני 70 ומעלה, מחויבים לבצע בדיקה רפואית כתנאי לחידוש הרישיון. מגיל 70 ועד 80, נדרש הנהג לעבור את הבדיקה כל 5 שנים ומגיל 80, כל שנתיים. כאשר מדובר על נהגים מקצועיים כגון נהגי מוניות ואוטובוסים, מחויבים הם בביצוע הבדיקה כבר החל מגיל 60. כחצי שנה לפני מועד חידוש הרישיון, ישלח משרד הרישוי לנהג טופס בדיקה רפואית.

עמו עליו לגשת לרופא עיניים וכן לרופא המשפחה, אשר יחתמו על הטופס, לאחר שיוודאו כי ראייתו של הנהג תקינה ומצבו הרפואי הכללי תקין, כך שאין כל מניעה כי ימשיך לנהוג. את הטופס החתום יעביר הנהג למשרד הרישוי וזה רשאי לעשות אחת מאלו: לבקש מן הנהג כי יעביר לידיו מסמכים נוספים, לאשר חידוש רישיון, או להתנות אותו בהמשך בדיקת כשירות. פירוש הדבר הוא כי הנהג יקבל זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים ורק לאחר שזה יאשר כי הנהג כשיר לנהיגה, יחדש משרד הרישוי את רישיונו.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

זהו גוף סטטוטורי אשר אחראי על כשירותם הרפואית, פיזית ונפשית של הנהגים בישראל. הוא עושה כן על ידי זימון נהגים לביצוע הליך של בדיקות שונות אשר בסיומו ממליץ הוא האם הנהג כשיר לנהיגה, או האם יש לשלול את רישיונו ואם כן לאיזו תקופה.

זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים מקבלים נהגים בשל סיבות שונות, למשל: מי שביצע עבירות תנועה רבות, מי שסובל מבעיות רפואיות מסוימות וכן נהגים בגיל השלישי, המופנים למכון הרפואי לבטיחות בדרכים על ידי משרד הרישוי.

עם קבלת זימון מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יתבקש הנהג להעביר מסמכים רפואיים שונים והוא יידרש להגיע ולעבור בדיקות גופניות ולעיתים גם פסיכולוגיות. בסיום ההליך, תגבש הועדה הרפואית של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, המלצה האם הנהג כשיר לנהיגה או אם לאו ומהי תקופת השלילה המתאימה לדעתה בהתאם לנסיבות המקרה.

אמנם, לגוף זה לא נתונה הסמכות הישירה לפסול את רישיון הנהיגה, אך לרוב המלצתה מתקבלת על ידי הגורם המפנה. על כן, מומלץ, עם קבלת זימון מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים לפנות אל עורך דין תעבורה, אשר ניסיונו המקצועי בהתנהלות מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יכולים לסייע לנהג לצלוח את ההליך הזה בשלום ולשמור על רישיונו.

נקלעת לבעייה תעבורתית? זומנת לבדיקה במכון? רישיונך כבר נפסל? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו אל עורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ משפטי אל תתמהמה!

טלפון: 077-9976882 

מייל: Nirshalomlaw@gmail.com 

זימון מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן