חידוש רישיון נהיגה לאחר הגבלה

בתהליכי חידוש רישיון נהיגה לאחר הגבלה, פוגשים הנהגים מחדש את הבירוקרטיה הישראלית ונדרשים שוב למלא טפסים, לשלם אגרות ולהתרוצץ בין שלל גופים רלוונטיים. כיצד תשיבו את רישיונכם בסיום התקופה ובקלות? לפניכם ההסבר המלא:

רישיונכם נפסל או הוגבל? תצטרכו לעבור תהליך חידוש רישיון

סנקציות שמוטלות על רישיון הנהיגה מתקבלות מפאת החשבתו בחוק הישראלי כהרשאה ולא כזכות. כך למשל, נהגים רבים מגלים בבוקר בהיר אחד כי נמנע מהם להחזיק, לקבל או לחדש רישיון נהיגה בעקבות חובות פתוחים בהוצאה לפועל. אחרים יאלצו להיפרד מרישיונם לתקופה בעקבות עבירת תעבורה מסוימת, כמו נהיגה בחוסר זהירות או גזר דין שניתן כנגדם בגין נהיגה בשכרות.

במקרה האחרון, יאלצו הנהגים להיפגש בסיום תקופת הפסילה עם המרב"ד – המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. שם תיבדק מחדש כשרות הנהיגה שלהם ויוחלט האם ישובו לנהוג ויוכלו לחדש את רישיונם בכפוף להחלטה.

מלבד נהיגה בשכרות, כל פסילת רישיון שעולה על תקופה של שנה אחת, מחייבת את הנהגים לבצע חידוש רישיון נהיגה לאחר הגבלה על כל הכרוך בכך, דהיינו מעבר מבחן עיוני (תיאוריה) ומבחן מעשי (טסט).

ומה קורה אם הרישיון נפסל או הוגבל למשך שנתיים שלמות? כאן התהליך כבר מורכב וממושך יותר, כרוך בשלל טפסים ובירוקרטיה.

כך או כך, במהלך התקופה בה קיימת הגבלה או שלילת רישיון נאסר על הנהגים לנהוג והעוברים עבירה זו צפויים לעונשים כבדים ביותר לרבות קנסות כספיים משמעותיים, פסילת רישיון לפרק זמן ממושך נוסף ומאסר בפועל של עד שנה.

עורך דין תעבורה יוכל לסייע להשבת הרישיון

נהגים רבים שנדרשים לביצוע חידוש רישיון נהיגה לאחר הגבלה, נתקלים באי אילו חומות בירוקרטיות, תנאים והגבלים שיתכן ומונעים מהם לנהל כראוי את תהליך חידוש הרישיון ולקבל מחדש את האפשרות להתיישב מאחורי ההגה. במקרים אלו עורך דין תעבורה מנוסה ומקצועי יוכל לנווט דרך תחנות התהליך בצורה יעילה, לדאוג לכל האינטרסים של הנהג/ת על פי זכויותיהם בחוק ולהימנע מסחבת ועיכובים מיותרים שמעכבים שלא לצורך את קבלת הרישיון בסיום ההגבלה.

חידוש רישיון נהיגה לאחר הגבלה במרב"ד

הגוף המרתיע ביותר שנהגים נתקלים בו בעת חידוש רישיון נהיגה הוא המרב"ד – גוף המשויך למשרד הרישוי ואמון על בדיקת הכשירות הרפואית של ציבור הנהגים בטעמים ובמקרים שונים, לרבות מצבים שבגינם רישיון הנהיגה נפסל, כאמור בעקבות נהיגה בשכרות למשל. המרב"ד מבצע בדיקות לנהג ומעביר את המלצתו למשרד הרישוי, שינפק וישלח לנהג את ההחלטה הגורלית. במקרים רבים נמנעת השבת הרישיון בנסיבות שונות ומשונות, דבר שמצריך ליווי משפטי מקצועי ועורך דין מיומן שיפעל עבורכם בנושא זה.

חידוש רישיון נהיגה לאחר הגבלה שכללה פסילה

חידוש רישיון נהיגה לאחר הגבלה מתאפשר במספר דרכים, תלוי באופן ההגבלה שהוטלה עליו ובגורם שהטיל אותה. כך למשל, נהגים שרישיונם נשלל על ידי קצין משטרה, יוכלו לחדש אותו דרך אגף התנועה של המשטרה. נהגים שנפסלו ממשרד הרישוי, יקבלו מחדש את רישיונם ממשרד הרישוי. אם מדובר בעבירה שניתן לגביה גזר דין בבית המשפט, הנהג יידרש לפנות למשרד הרישוי בסיום תקופת השלילה.

בהתאם לתקופת הפסילה או ההגבלה, הנהג יצטרך לבצע את הדרישות המתאימות לטובת החזרת רישיונו. כאמור, חידוש רישיון נהיגה לאחר הגבלה של למעלה משנה אחת דורש ביצוע מחדש של תיאוריה וטסט, הכרוכים גם הם במילוי טופס בקשה מתאים, מעבר בדיקה רפואית ובדיקת ראייה וכמובן תשלום אגרות. עד שהרישיון עצמו איננו ניתן בחזרה באופן מוחלט, הנהג עדיין מנוע מלנהוג ונהיגה גם בתקופת חידוש הרישיון תיחשב לעבירה פלילית חמורה.

חידוש רישיון נהיגה לאחר הגבלה מהוצאה לפועל

סוגיה נוספת שנהגים לעתים נאלצים להתמודד איתה היא הגבלה מלהחזיק או לחדש את רישיון הנהיגה עקב חובות בהוצאה לפועל. מדובר באחת הסנקציות המופעלות כלפי בעלי תיקים פתוחים ולפיכך היא תסתיים רק אם וכאשר ישלם הנהג את חובותיו או יגיע להסדר תשלומים מסוים עם הנושים שלו.

הגבלת רישיון נהיגה מינימלית

ישנם מספר חוקים ותקנות תעבורה שממסגרים את תקופת ההגבלה של רישיון הנהיגה, כמו לדוגמה עבירות שונות שיש עמן רף של תקופת שלילה מסוימת. גם בתי המשפט כפופים לחוקים אלו ומשכך הם מחויבים לפעול לפיהם, למעט בנסיבות חריגות.

אחת מהנסיבות החריגות האלה, יכולה להיות הצורך של אותו נהג בשמירה על הרישיון שלו מטעמי פרנסה. ככל שאותו נהג עובד למחייתו במשרה שמצריכה ממנו לנהוג (נהג מונית למשל), או שהתלויים בו מסתמכים על רישיונו ורכבו (למשל הוא מסיע אדם קרוב באופן קבוע לטיפולים רפואיים), ייתכן שתוטל הגבלת רישיון מצומצמת, למשל הסתפקות בימי הפסילה המנהלית בלבד והשארת הרישיון גם לאחר משפט תעבורה.

חידוש רישיון נהיגה לאחר הגבלה - 01

  • כיצד מחדשים את הרישיון לאחר הגבלתו?

חידוש רישיון נהיגה לאחר הגבלה מבוצע תמיד מול הגוף המגביל/ השולל: משטרת ישראל, משרד הרישוי ובית המשפט המוסמך לכך.

  • איך נמנעים מהגבלת רישיון הנהיגה?

ניהול נכון של ההליך המיושם כנגד הנהג יביא להפחתה בסנקציות ובענישה כלפיו. במקרים המתאימים, הדבר עשוי לסייע עד כדי הימנעות מוחלטת משלילת הרישיון. לשם כך יש להתייעץ עם עורך דין תעבורה ניר שלום המתמחה בנושא ויוכל לפעול לחידוש הרישיון במהירות וללא עיכובים.

חידוש רישיון נהיגה לאחר הגבלה
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
מכשיר הממלז

מכשיר הממל"ז

מכשיר הממל"ז, מד מהירות לייזר, הינו אחד מבין מגוון מכשירי האכיפה האלקטרוניים שמשמשים את משטרת

קרא עוד
מכשיר הדבורה

מכשיר הדבורה

מכשיר הדבורה (Bee) הינו אחד מבין מגוון מדי המהירות האלקטרוניים שמשמשים את משטרת התנועה לצורך

קרא עוד
דילוג לתוכן