ייעוץ משפטי לפני חקירה

ייעוץ משפטי לפני חקירה – מה החשיבות?

הוזמנת לחקירה בגין נהיגה בשכרות? תאונת דרכים קטלנית? או בכל מקרה אחר של עבירת תעבורה? ייצוג נחקרים כמו גם ייצוג עצורים הוא חלק מרכזי מעבודתו של עורך דין תעבורה ויש לו חשיבות אדירה עבור כל נהג ונהג אשר נחקר ו/או נעצר כדי להביא לסיום הפרשה במינימום נזק.

סגירת התיק ללא העמדה לדין

אחת הטעויות השכיחות בקרב נהגים אשר הוזמנו לחקירה או נעצרו על ידי המשטרה, היא הנחת המוצא כי הם יכולים להתמודד עם הסיטואציה הזו לבדם. זוהי הנחה שגויה המונעת מן הנהג לקבל ייצוג עצורים וייעוץ מקדים הקריטי לו כל כך במצב זה. ראשית, ללא ליווי משפטי של עורך דין תעבורה, הסיכוי להפללה עצמית הוא גבוה מאוד אף אם הנהג למעשה לא אשם בעבירה. זאת משום שלחוקרי המשטרה מטרה אחת ברורה והיא ביסוס החשד שלהם.

משכך, ינסו הם בשיטות חקירה וטקטיקות שונות, להכשיל את הנהג בלשונו ולגרום לו לומר דברים היוצאים מהקשרם. שנית, במקרים רבים, כאשר פונה הנהג אל עורך דין תעבורה כדי לייצגו, מגלה עורך הדין כי אין בידי המשטרה ראיות ממשיות נגד הנהג ו/או כי נסיבות המקרה קלות כל כך עד שאינן מצדיקות הגשת כתב אישום. במצבים אלו, מביא עורך דין תעבורה לסגירת התיק ללא הגשת כתב אישום, תוצאה שספק וניתן היה להגיע אליה ללא ייצוג וייעוץ משפטי בשלב מוקדם.

הפחתת כתב האישום

אף במקרים בהם אין מנוס מהעמדה לדין, ייצוג עצורים ייעוץ מקדים ייעוץ משפטי לפני חקירה מאפשרים לעורך הדין המייצג את הנהג, לפעול להפחתת חומרת כתב האישום.  לפעולה זו יש חשיבות רבה מאוד בשל הבדלי הענישה בין העבירות השונות. לעיתים מדובר בקיצור של תקופת שלילת רישיון נהיגה, דבר אשר מקל מאוד על כל נהג הזקוק לרישיונו, אם מטעמי עבודה ואם מטעמי נוחות.

לעיתים מדובר בקיצור עונש מאסר או בהמרתו בעבודות שירות ו/או קנס כספי ועל החשיבות שבמניעת מאסר, אין צורך להכביר במילים. הסיכוי למזער את הנזק באופן הזה ולתת לנהג את ההגנה המשפטית הטובה ביותר, גדל באופן משמעותי ככל שעורך הדין מעורב בשלב מוקדם יותר בהליך ולכן חשוב כל כך לפנות אל עורך דין תעבורה כבר בשלב החקירה. עוד נזכיר כי כאשר עומד על הפרק מעצרו של הנהג, יפעל עורך דין תעבורה לשחרורו של הנהג ללא תנאים, למעצר בית וכיו"ב, בהתאם לנסיבות המקרה.

הסדר טיעון מקל

מטרתו של ייצוג עצורים וייעוץ מקדים הוא קודם כל לנסות ולמנוע הגשת כתב אישום. אולם, היה ורשות התביעה החליטה על העמדה לדין, עורך דין תעבורה יוכל להטיב להגן על הנהג ולמזער עד כמה שניתן את הנזק מן ההליך המשפטי. עורך הדין בוחן בדקדקנות את ראיות התביעה ולא פעם, מוצא הוא בהם פגמים וסתירות, המובילים את התובע המנהל את התיק לסגת מכתב האישום. אפשרות פעולה נוספת היא לחתור לגיבוש הסדר טיעון מקל בהתאם לנסיבות המקרה: חומרת העבירה, נסיבות התרחשותה, גילו של הנהג, קיומו של עבר תעבורתי קודם וכדומה.

ייצוג עצורים וייעוץ מקדים הוא חשוב וחיוני הן כאשר מדובר על עבירות קלות, אז ניתן למנוע את שלילת רישיון נהיגה או לקצר משמעותית את תקופת השלילה והן כאשר מדובר על עבירות חמורות, בוודאי במקרה של תאונת דרכים קטלנית. במקרים אלו, חשוף הנהג לכתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות או הריגה ובשל ההבדל המהותי בענישה בין שתי עבירות אלו, יפעל עורך דין תאונות דרכים לכך כי אם יוגש כתב אישום נגד הנהג, יהיה זה בגין גרימת מוות ברשלנות.

צריך ייעוץ משפטי לפני חקירה? הוזמנת לחקירה בגין נהיגה בשכרות? תאונת דרכים? או בכל מקרה אחר של עבירת תעבורה? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו – עורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ משפטי אל תתמהמה!

טלפון: 077-9976882

מייל: Nirshalomlaw@gmail.com

ייעוץ משפטי לפני חקירה
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
איך לעבור בדיקת ינשוף

בדיקת ינשוף

בדיקת ינשוף הינה בדיקה המשמשת את משטרת התנועה לאבחון רמת ריכוז האלכוהול בדם באמצעות מכשיר

קרא עוד
דילוג לתוכן