מאיזה גיל לא צריך מלווה?

תוהים לעצמכם מאיזה גיל לא צריך מלווה? כל המידע כאן

מזל טוב! בשעה טובה קיבלתם רישיון נהיגה ואתם תוהים מאיזה גיל לא צריך מלווה? כרגע אתם מוגדרים נהגים חדשים וזאת למשך שנתיים. אך אם אתם גם נהגים צעירים, תיחשבו ככאלה בכל מקרה עד לגיל 24, כאשר זהו גם הגיל שממנו אין יותר צורך במלווה. 

הוראות מתן הרישיון לנהגים חדשים

לאורך כל תקופת הנהג החדש, הוא נמצא במעין "תקופת ניסיון" מסוימת שבה יש מגבלות שונות והיצמדות לתקנות ייחודיות. כך לדוגמה, נהג חדש צעיר מחויב לנהוג יחד עם מלווה והוא מוגבל בכמות הנוסעים האפשריים ברכבו בכל נסיעה. בנוסף, עם סיום תקופת הנהג החדש הרישיון יחודש לתקופה בת חמש שנים, במהלכה יש צורך לבצע קורס ריענון נהיגה. המגבלות הללו מעלות את השאלה מאיזה גיל לא צריך מלווה יותר, על מנת לדעת מתי הן מוסרות ומהן אחריות הנהגים לאורך התקופה. 

תנאים לנהגים חדשים וצעירים

נהגים צעירים כידוע, נוטים למעורבות גבוהה יותר בתאונות הדרכים וזאת ממספר סיבות, חלקן מתבססות על מיומנות נמוכה של נהגים אלו ביחס לוותיקים. כדי להתמודד עם הסוגייה, קובעות תקנות התעבורה מגבלות מסוימות שמתייחסות גם לגיל הנהגים ולא רק להיותם נהגים חדשים:

מי שמלאו להם פחות מ-24 שנים נחשבים על פי החוק נהגים צעירים, כל עוד עברו בהצלחה את מבחני התיאוריה והטסט. כעת הם מקבלים היתר נהיגה לפרק זמן של חצי שנה, במהלכו יוכלו נהגים אלה לנהוג אך ורק עם מלווה שגילו מעל 24 שנים וברשותו רישיון לפחות חמש שנים. חלופה לתנאי זה היא שהמלווה הוא מעל גיל 30 וברשותו רישיון לפחות שלוש שנים.

נהיגה עם מלווה

כדי להבין מאיזה גיל לא צריך מלווה, יש להכיר את חובת הנהיגה עם מלווה, המתרחשת באופן הדרגתי:

בשלושת החודשים הראשונים מחויב הנהג לנהוג עם מלווה בלבד בכל שעות היממה.

כעבור שלושה חודשים, החובה היא למלווה נהיגה בשעות הלילה וזאת לתקופה של 3 חודשים נוספים. שעות הלילה לצורך העניין, מוגדרות בין השעות 21:00 בערב ועד 06:00 בבוקר. 

בסיום תקופת הליווי על הנהגים להגיש למשרד הרישוי טופס שמצהיר על השלמת תקופת הליווי. טופס זה אמור להצהיר על צבירת ניסיון של 50 שעות נהיגה לפחות המחולקות באופן הבא: 20 שעות נהיגה בדרכים עירוניות, 15 שעות נהיגה בדרכים שאינן עירוניות ו-15 שעות נהיגת לילה בהתאם לשעות המוגדרות כך בחוק. 

על המלווה והנהג החדש לחתום על הטופס ולאחר מכן, יונפק ממשרד התחבורה רישיון נהיגה קבוע מפלסטיק. 

תנאים והגבלות בתקופת הנהג החדש

מלבד נהיגה עם מלווה, נהגים חדשים מחויבים לתלות שלט "נהג חדש" על השמשה האחורית ברכב.

מה העונש בתקופה זו על עבירות תעבורה? נהגים שיורשעו בעבירות כמו מהירות מופרזת או שכרות המחייבים בפסילת רישוי של 3 חודשים ומעלה, יאלצו לעבור מחדש את מבחני התיאוריה והטסט. בנוסף, כל עבירת תעבורה שנהג חדש ביצע עלולה לסכן את רישיונו ולהטיל עליו קנס כספי גבוה ופסילת רישיון מותנית. 

בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לעבירות תנועה שמבוצעות על ידי נהגים חדשים ולכן יש לנהוג בשיקול דעת ובאחריות לאורך פרק הזמן ובמידת הצורך, לקבל ייצוג והגנה משפטיים על ידי עורך דין תעבורה מיומן. 

בנוסף, נהגים חדשים שגילם מתחת ל-21 מנועים מלהסיע יותר משני נוסעים ברכבם, למעט בנסיעות עם מלווה בהתאם לדרישות החוק. רק מעל לגיל 21 ניתן להסיע ברכב שני נוסעים ויותר. 

אז מאיזה גיל לא צריך מלווה יותר? 

מאיזה גיל לא צריך מלווה בכלל ותחת שום תנאי? גיל 24 הוא גיל ה"פטור" ממלווה כך שנהגים חדשים שגילם מבוגר יותר אינם מחויבים בכך, אך בהחלט חלים עליהם כל יתר כללי הנהג החדש וגורמי האכיפה יתייחסו אליהם בהתאם. 

נהיגה בתקופת "נהג חדש" ללא מלווה

כאמור, מי שבדק מאיזה גיל לא צריך מלווה הבין שגיל 24 בעל וותק נהיגה של 5 שנים, או נהג מעל גיל 30 בעל וותק נהיגה של 3 שנים אינם צריכים עוד מלווה. בהנחה והרישיון של המלווה עצמו איננו בתוקף, הוא לא יכול לשמש כמלווה, גם אם הוא עומד בהגדרות החוקיות לכך. מלבד חובת הרישיון התקף, נאסר על המלווה להיות שיכור ואם יימצא במצב של שכרות בעודו משמש כמלווה, הוא צפוי לענישה מחמירה.

כמו כן, המלווה נדרש לשבת מקדימה, ליד הנהג, אם כי קיימת פסיקה שמצביעה על יכולתו לשבת מאחור בתנאי שחלפו שלושת החודשים הראשונים לתקופת הליווי. 

נהגתם ללא מלווה? תקבלו פסילת רישיון

אז מה העונש על נהיגה ללא מלווה? נהג חדש שנתפס בעבירה של נהיגה ללא מלווה ו/או שלצידו מלווה שאיננו עומד בדרישות, עלול לאבד את רישיונו בפסילה מנהלית ל-30 יום. לאחר מכן, הוא צפוי לעונש פסילה מבית המשפט למשך 3 חודשים. בסיומה, ייאלץ לבצע מחדש תיאוריה וטסט ולקבל שוב מעמד של נהג חדש מבראשית. בנוסף יוטלו על הנהג עונשי פסילה מותנית וקנס כספי. 

שאלות תשובות בנושא נהיגה ללא מלווה

  • מי יכול לשמש כמלווה?

מי שמלאו לו 24 שנים וברשותו רישיון נהיגה תקף לסוג הרכב שבו נערך הליווי והוא בעל ותק בנהיגה של 5 שנים רשאי לשמש כמלווה. לחילופין, מי שמלאו לו 30 שנים והוא בעל ותק נהיגה של 3 שנים. 

  • ​מאיזה גיל לא צריך מלווה כלל?

מגיל 24 אין צורך בנהיגה עם מלווה כלל. יתר החובות לנהג חדש מתקיימות כסדרן. 

כותרת טכנית: מאיזה גיל אין צורך במלווה?

תיאור: כל נהג חדש וצעיר חייב במלווה נהיגה. אבל עד לאיזה גיל? עורך דין תעבורה מנוסה עם כל המידע.

מאיזה גיל לא צריך מלווה
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן