מהי בדיקת נשיפה

האם אתם יודעים מהי בדיקת נשיפה? 

    1. כל מה שרציתם לדעת על מהי בדיקת נשיפה
  1. בדיקה למדידת כמות האוויר בריאותיו של הנהג. 
  2. בדיקה רפואית שמתבצעת למבקשי רישיון נהיגה חדש
  3. בדיקת אוויר נשוף המדגימה ריכוז אלכוהול בדם 
  4. בדיקת נשיפה לאינדיקציה על נפח הריאות.

אם אינכם בטוחים בתשובה הנכונה, הגעתם ישירות למקום הנכון. במאמר זה נציג מהי בדיקת נשיפה ומשמעותה, נבין טיפים להתמודד עם בדיקת ינשוף בצורה הנכונה ומה קורה למי "שנכשל" בה. 

על בדיקת הנשיפה בקצרה ולעניין

אז מהי בדיקת נשיפה בדיוק? זהו האמצעי העיקרי של משטרת ישראל לאיתור נהגים שיכורים על הכביש. לאורך השנים הופעלו מאמצים אדירים מצד משרד התחבורה והרלב"ד יחד עם עמותות כמו "אור ירוק" למיגור תופעת האלכוהול והנהיגה, כך שכיום כולנו מודעים לחומרתה ומשמעויותיה של נהיגה בשכרות, אך למרבה הצער התופעה עדיין קיימת בהיקפים מדאיגים. מדוע בעצם?

אחת מהשפעותיו הידועות ביותר של האלכוהול היא התגברות תחושת הביטחון העצמית. נהג שיכור כלוט שאיננו מעריך נכונה מרחקים וזמני תגובה עשוי לשער למרות זאת, שהוא כשיר לחלוטין לצאת לנהיגה. סיבה אפשרית נוספת לקיום התופעה היא כנראה אותה הסיבה שבגללה קיימות עבירות תנועה אחרות: נהיגה בקלות דעת, קבלת החלטות מבוססות דחפים חברתיים וצורך אישי בנטילת סיכונים.

כל אלו מתנקזים לא פעם למחסום המשטרתי שבו שוטר עוצר אתכם ודורש מכם לבצע בדיקת נשיפה המדגימה הימצאות אלכוהול בדם. מהי בדיקת נשיפה זו ומה היא מודדת? זוהי בדיקה ראשונית שמבוצעת על ידי מכשיר המכונה "נשיפון". אם חיווי המכשיר מראה ששתיתם, תתבקשו לבצע בדיקת נשיפה במכשיר בשם "ינשוף" המודד את ריכוז האלכוהול הקיים. אם הוא גבוה מ-240 מיקרוגרם, תואשמו בנהיגה בשכרות. 

בדיקת ינשוף – תוצאותיה ותדמיתה

מכשיר הינשוף הוא הכלי היחידי שמאבחן את ריכוז האלכוהול המדויק המצוי בגוף הנהג בעת שנעצר לבדיקה. על פי החוק, 240 מק"ג נחשבים לרף שממנו והלאה ייחשב הנהג שיכור, אך בפועל האכיפה של עבירת נהיגה בשכרות מתחילה בקרב מי שנמצא בתוצאה של בדיקת ינשוף 290 מק"ג והלאה. 

ככל שהמספר גבוה יותר, שתיית האלכוהול הייתה מרובה יותר ועל כן הענישה תוחמר בהתאם. נהגים שנותרו ברף הנמוך יוכלו להיעזר בשירות של עורך דין תעבורה טוב כדי להמיר את האישומים בהמשך מנהיגה בשכרות לעבירה קלה יותר, של נהיגה תחת השפעת אלכוהול. העונש על עבירה זו הוא עד 3 חודשי פסילת רישיון, בעוד שעבירת נהיגה בשכרות צופנת עד שנתיים של פסילת רישיון יחד עם פסילה מותנית וקנס כספי גבוה. 

החוק מחמיר משמעותית כאשר מדובר בנהג חדש – כאשר בדיקת נשימה דוגמת 50 מק"ג לנהג חדש/ צעיר/ נהג מקצועי, לא רק הפסילה תחול עליו, אלא גם הצורך לגשת בסיומה לבדיקות במכון הרפואי על מנת לחדש את הרישיון ולבצע מחדש את מבחני התיאוריה והטסט. 

מהימנותה של בדיקת נשיפה

אחת הטענות המרכזיות של המשיבים לשאלה מהי בדיקת נשיפה במכשיר הינשוף היא לגבי מהימנותו האמיתית. מדובר במכשיר שההנחיות להפעלתו רבות ומורכבות והן מצטרפות לשורה של הנחיות מרובות ומורכבות ממילא, שמאפיינות את עצירת הנהגים לבדיקת שכרות ומילוי טפסי הבדיקות שבוצעו להם. 

כשלים בביצוע הבדיקה, בשימוש במכשיר הנשיפה ואפילו בתחזוקה המוקדמת שלו (ביצוע כיול תקופתי נדרש, למשל), עלולים להטיל ספק בתוצאות הבדיקה וכך קורה שנהגים עומדים לא פעם למשפט בגין תוצאות אלכוהול משמעותיות מאוד, למרות שטענו בכל תוקף שלגמו משקה אחד וזמן ממושך לפני שיצאו לנהיגה. 

כיצד מתמודדים עם טענות לנהיגה בשכרות בגין בדיקת נשיפה?

כל נהג שהוגש נגדו כתב אישום בגין תוצאת בדיקת נשיפה, רשאי לפנות לעורך דין שמתמחה בעבירות תעבורה ובפרט בעבירות נהיגה בשכרות. עורך הדין יספק ללקוח הסבר לגבי מהי בדיקת הנשיפה שעבר, יבדוק את המקרה על השתלשלותו ונסיבותיו, יזמן אליו את כל החומר המשטרתי הכולל את נהלי עריכת הדוחות וביצוע בדיקת הנשיפה ויחליט על קו אסטרטגי מתאים, שיסייע להפחתת האישומים, ליצירת הסדר טיעון ובמקרים חריגים אפילו לביטול כתב האישום. 

עורך הדין יצטרך להעלות בבית המשפט שאלות שמטילות ספק כמו מהי בדיקת נשיפה שבוצעה לנהג והאם הייתה תקינה. באפשרותו להצטייד בטענות משפטיות רלוונטיות כפי שעולות מנסיבות המקרה ותיעודו במשטרה. על פי הנוהל, יש לבצע את בדיקת הנשיפה בתוך 15 דקות מעצירת הנהג בצד, לבדוק אותו במכשיר שכויל אחרי הנבדק הקודם או אחרי כמה נבדקים בודדים ולבצע את הבדיקה במיומנות המתאימה, שלא בהכרח קיימת אצל כל שוטרי התנועה. 

שאלות תשובות בנושא של מהי בדיקת נשיפה

  • איך לעבור בדיקת ינשוף בצורה "חלקה"?

גם אם שתיתם ובדיקת הנשיפה בוודאי תראה זאת, זה הזמן לשתף פעולה. אל תסרבו לבדיקה, בצעו את דרישות השוטרים המלאות גם בבדיקות המאפיינים (בדיקות להערכת התפקוד הפיזי) ופנו בהקדם לייעוץ משפטי. 

  • האם בדיקת נשיפה בנשיפון תספיק?

בדיקת נשיפה במכשיר הנשיפון נועדה לסינון הנהגים הנבדקים בצד הדרך. אם חיווי המכשיר אדום, סימן שלא קיים ריכוז אלכוהול בדם והשוטר ישחרר אתכם לדרככם.

בכל שאלה, התייעצות, הכוונה וייצוג לנהגים שקיבלו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות, פנו אל עורך הדין ניר שלום. עורך הדין מתמחה בעבירות תעבורה וצבר ניסיון עשיר לאורך השנים בניהול משפטי בלתי מתפשר, המביא לתוצאות מוצלחות ביותר עבור לקוחותיו. צרו קשר ונסייע גם לכם.  

מהי בדיקת נשיפה
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
איך לעבור בדיקת ינשוף

בדיקת ינשוף

בדיקת ינשוף הינה בדיקה המשמשת את משטרת התנועה לאבחון רמת ריכוז האלכוהול בדם באמצעות מכשיר

קרא עוד
דילוג לתוכן