נהיגה ללא מלווה – נהג חדש

נהיגה ללא מלווה – לאיזה עונש אתה צפוי?

ראשית, מדובר בעבירה מסוג הזמנה לדין ויש כדי להעיד בכך על חומרת המעשה בעיני החוק. הענישה בגין עבירה זו הנה שלילת רישיון נהיגה של מינימום 3 חודשים, כאשר על הנהג יוטלו גם אמצעי תיקון כגון תאוריה וטסט. כמו כן יוכר הנהג כנהג חדש לעוד שנתיים נוספות, על כל המשתמע מכך: חובת נהיגה עם מלווה, חשיפה לענישה חמורה יותר בגין עבירות תעבורה וכיו"ב.

בשל כל אלו, נהג חדש אשר נתפס בנהיגה ללא מלווה חשוב כי יפנה אל עורך דין תעבורה לצורך ייצוגו מול המשטרה ורשויות התביעה. עורך דין לתעבורה יעשה כל שביכולתו על מנת למזער את הנזק מההליך המשפטי, בין היתר על ידי מציאת כשלים בראיות כנגד הנהג, אשר יכולות להוות עילה להקלה בענישה.

נהיגה ללא מלווה היא עבירה שדינה שלילת רישיון נהיגה של 3 חודשים לפחות. כמו כן, יידרש הנהג לעשות את מבחן התאוריה ומבחן הטסט מחדש. בנוסף לכך, עלול הנהג להיות מוכרז כנהג חדש לעוד תקופה של שנתיים על כל המשתמע מכך. במאמר שלפניכם נסביר קודם כל מי נכנס להגדרה של נהג חדש על פי החוק, מתי הוא צריך מלווה? מדוע יש בכך צורך ולבסוף, מהי הענישה לה צפוי נהג חדש אשר נתפס בנהיגה ללא מלווה.

מיהו נהג חדש?

חובת הנהיגה עם מלווה חלה על נהגים חדשים, ובכן מיהו נהג חדש? כל נהג אשר מוציא רישיון נהיגה, הוא נהג חדש במהלך השנתיים הראשונות לקבלת הרישיון. ההבנה כי נהיגה נושאת עמה אחריות רבה מאוד הן לנהג עצמו והן למשתמשי הכביש האחרים, הובילה את המחוקק לקבוע הגבלות מסוימות על נהגים חדשים, כגון חובת נסיעה עם מלווה.

כמו כן נציין, כי נהגים חדשים המורשעים בעבירות תעבורה מסוימות, עונשם בחוק חמור יותר מזה של נהגים רגילים. זאת במטרה להתריע את מי שחוסר ניסיונם וגילם הצעיר מהווים לעיתים פתח גדול יותר לביצוע עבירות.

חובת נהיגה עם מלווה

כאמור, המחוקק קבע את חובתו של נהג חדש לנסוע עם מלווה למען בטחון ציבור הנהגים ובטחונו שלו. מהו היקפה של החובה הזו? ובכן, נהג חדש מחויב לנהוג עם מלווה במשך 6 חודשים לאחר הוצאת רישיון הנהיגה. לעניין זה נדגיש, כי לא כל אדם יכול להיות מלווה של נהג חדש. על פי החוק, מלווה יכול לשמש מי שמלאו לו 24 והנו בעל רישיון נהיגה של 5 שנים לפחות, על סוג הרכב עליו הוא משמש כמלווה.

לחילופין, מי שמלאו לו 30 והנו מחזיק ברישיון נהיגה 3 שנים לפחות. מבחינת היקף הליווי, ב3 החודשים הראשונים לקבלת רישיונו , חייב נהג חדש בליווי בכל שעות היממה ואילו ב3 החודשים האחרונים, רק בין השעות 21 בלילה ל6 בבוקר.

מדוע יש צורך במלווה לנהג חדש?

הרציונל שבקביעת חובת מלווה לנהגים חדשים וכן בהטלת הגבלות ועונשים ספציפיים לנהג חדש, היא הצורך לשמור על בטיחותו ועל בטיחותם של הנהגים האחרים בכביש והולכי הרגל. שהרי, נהג חדש עוד לא רכש את הניסיון הנדרש בנהיגה, כדי ליישם את כל חוקי התעבורה באופן המיטבי. כמו כן, בוודאי שהוא אינו יודע עדיין כיצד להתמודד עם סיטואציות לא צפויות בכביש.

נוכחות של מלווה מאפשרת לנהג ללמוד עוד על נהיגה נכונה ובטוחה, לקבל הדרכה בזמן אמת, בשטח, מנהג בעל ניסיון ולהתנסות בבטחה בסיטואציות שלא נתקל בהם בהכרח בעת שיעורי הנהיגה. חשוב מכל, נהג מלווה יכול במקרים רבים למנוע תאונת דרכים קטלנית, היות שיש לו ניסיון בהתמודדות עם מצבי חירום בכביש.

לאור המעורבות הרבה של נהגים חדשים בתאונות דרכים ולאור חוסר הניסיון שלהם, ישנם היטלים והגבלות שמטרתם היא לסייע לכם לנהוג בצורה בטוחה ומתוך שיקול דעת. לנהג חדש ידרש מלווה יום ומלווה לילה וכן, יוטלו עליו הגבלות נוספות שעליו לעמוד בהן. נהג חדש שאיננו עומד בהגבלות שהוטלו עליו מתוקף הסטטוס שלו ונתפס בגין זאת, צפוי לתת על כך הדין, כאשר אכיפת עונשים לנהגים חדשים היא משמעותית יותר וחמורה יותר וזאת על מנת להרתיע נהגים חדשים מלעבור הל ההיטלים וההגבלות.

נהיגה ללא מלווה – הגבלות על נהג חדש

  1. נהג חדש חייב במלווה יום ובמלווה לילה כאשר הוא נוהג לפרק זמן הנקבע בחוק
  2. נהג חדש יכול להסיע ברכבו מספר נוסעים מוגבל אלא אם יש לצידו מלווה לנהג חדש
  3. ישנן עבירות תעבורה שונות שאם יעבור אותן נהג חדש רישיון הנהיגה שלו עתיד להשלל ממנו והוא ידרש להוציא מחדש רישיון נהיגה עם כל מה שכרוך בנושא כגון: לעבור מבחן תיאוריה ומבחן מעשי מחדש בגיו נהיגה ללא מלווה

מה ההבדל בין נהג חדש לצעיר?

סעיף 12 א2 לפקודת התעבורה קובע שנהג חדש שטרם מלאו לו 21 שנים לא יסיע יותר משני נוסעים ברכבו, אלא אם כן ישב לצידו מלווה.  נהג צעיר הוא נהג חדש אשר עדיין לא מלאו לו 21. נהג חדש יכול להסיע יותר משני נוסעים ללא מלווה לאחר שהוא איננו נדרש במלווה על פי החוק בעוד שנהג צעיר מוגבל לגבי כמות הנוסעים אותם הוא יכול להסיע ללא מלווה, גם לאחר שנגמרה התקופה שבגינה הוא זקוק למלווה על פי החוק.

נקלעת לבעייה תעבורתית? נתפסת על ידי שוטר באמצע נהיגה ללא מלווה? מעורב בתאונת דרכים קטלנית? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו אל עורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ משפטי אל תתמהמה

נהיגה ללא מלווה
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
מכשיר הממלז

מכשיר הממל"ז

מכשיר הממל"ז, מד מהירות לייזר, הינו אחד מבין מגוון מכשירי האכיפה האלקטרוניים שמשמשים את משטרת

קרא עוד
מכשיר הדבורה

מכשיר הדבורה

מכשיר הדבורה (Bee) הינו אחד מבין מגוון מדי המהירות האלקטרוניים שמשמשים את משטרת התנועה לצורך

קרא עוד
דילוג לתוכן