נהיגה בשכרות נהג חדש

נהגים חדשים שמואשמים בעבירת נהיגה בשכרות מוכרחים לדעת מהן הסנקציות החוקיות החלות עליהם, בעיקר משום שהעונש והשלכותיו אינם דומים לאלו של נהגים וותיקים. כיצד לפעול במקרה של נהיגה בשכרות נהג חדש? מה אומר החוק? והאם ניתן להפחית בעונשו של הנהג?

נהג חדש? הרשויות בוחנות אותך

עבירת נהיגה בשכרות נהג חדש היא עבירה קשה וחמורה, בה מבצע העבירה הוא נהג חדש שוותק הנהיגה שלו מסתכם בפחות משנתיים. במקרים רבים, הנהג הוא גם נהג צעיר שגילו מתחת ל-24 ולכן הענישה החמורה נוגעת הן לנהגים חדשים והן לנהגים צעירים, כאשר אותו הדין חל גם על נהגים מקצועיים בעבירת נהיגה בשכרות.

נהגים חדשים נמצאים בראייתו של החוק במעין מבחן. תקופת הנהג החדש שנמשכת שנתיים, אוסרת עליהם לעבור עבירות ספציפיות כמו מהירות מופרזת, נהיגה ללא מלווה במהלך תקופת הליווי (חצי שנה) וכמובן נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

העונש על נהיגה בשכרות נהג חדש

נהג חדש שנתפס עם ריכוז אלכוהול בגופו, צפוי בבית המשפט לעונש של שנתיים פסילת רישיון בפועל, מאסר על תנאי, פסילה על תנאי וקנס. במעמד העבירה עצמה, הוא אף צפוי לקבל פסילה של קצין משטרה ל-30 ימים (פסילה מנהלית) ולצידה החרמת הרכב לתקופה זהה. ייתכן שאת תקופת הפסילה המנהלית יהיה אפשר לקזז בפועל מגזר הדין בהמשך.

בנוסף, ההרשעה תשלח את הנהג לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים כתנאי להשבת רישיונו, מה שעשוי להפוך לתהליך ארוך ומורכב שבסיומו אמנם יוחזר הרישיון, אך ייתכן שתוארך לו תקופת הנהג החדש בשנתיים נוספות! בנוסף, ייתכן שהנהג יצטרך לבצע מחדש גם את מבחני הרישוי (תיאוריה וטסט) על מנת לחדש את רישיונו.

הפניית נהגים חדשים למכון הרפואי

ההתנהלות מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים איננה קלה והיא תתקיים מול כל נהג שרישיונו נפסל למשך 3 חודשים ומעלה. כאשר נשלח על נהיגה בשכרות נהג חדש למכון הרפואי, מדובר בעיכוב משמעותי לקבלת הרישיון מחדש:

מרגע שנהג נשלח למכון הרפואי (כמובן רק לאחר שריצה את תקופת הפסילה שלו) ועד קבלת הזימון יחלפו כשלושה חודשים.

לאחר הבדיקה יש להמתין כחודשיים נוספים עד לקבלת התשובות.

נהגים שלא צלחו את הבדיקה, ימתינו שנה אחת עד לזכאות להיבדק שוב או הגשת ערר למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שתשובתה תתקבל גם היא תוך 3 חודשים.

נהגים שרישיונם נפסל לתקופה של שנה במצטבר ואף יותר, יאלצו לבצע מחדש את מבחני הרישוי לכשיקבלו תשובה חיובית מהמכון הרפואי.

ולכן כדי להימנע מכל התסבוכת הזו, חשוב ביותר לקבל ייצוג מאת עורך דין תעבורה עתיר ניסיון שיוכל להבטיח כי רישיונכם ישוב אליכם תוך תקופה קצרה יותר והעונש שיוטל עליכם יהיה מקל. רק עורך הדין יודע כיצד להתנהל מול כל הגורמים המעורבים בהליך המשפטי והתעבורתי, למצוא טיעונים משכנעים ולאתר את הפתרונות הטובים ביותר למצב.

מהי כמות האלכוהול המותרת לנהגים חדשים?

כמות האלכוהול המקסימלית על פי החוק היא 290 מיקרוגרם באוויר נשוף, או 100 מל"ג בבדיקת דם. אלא שמגבלה זו חלה על נהגים וותיקים בלבד ואילו כמות האלכוהול המקסימלית לנהגים חדשים, צעירים ומקצועיים עומדת על 50 מק"ג בליטר אוויר נשוף, או 10 מל"ג ב-100 מילילטר דם. מדובר בכמות מזערית ואפילו אפסית, שמאלצת את הנהג החדש לשתות 0% אלכוהול – אף לא טיפה אחת!

כדי לחדד עוד את חומרת המעשה – כל מצב שבו מואשם תחת נהיגה בשכרות נהג חדש, מבטאת שתיית אלכוהול פי שתיים, שלוש ואפילו ארבע מהמותר! כמות זו שייתכן ותתבטא בהרבה פחות אצל נהגים וותיקים, הופכת למסוכנת ביותר ברמת הענישה לנהג החדש וככל שהיא מתרחקת מהרף הקבוע בחוק.

שתיתם, נהגתם ואתם נהגים חדשים? פנו אליי עוד היום

לסיכום, ענישת נהיגה בשכרות נהג חדש צפויה להיות חמורה ומרתיעה ולעכב משמעותית את קבלת רישיונו מחדש של הנהג לאור שליחתו למכון הרפואי. כדי להימנע מכך, יש להסתייע בשירותיו של עו"ד תעבורה בעל ניסיון עשיר שילמד היטב את חומר הראיות בתיק, יאתר כשלים שמופיעים בו ויחליט יחד עם הנהג על הקו האסטרטגי המתאים לפעולה.

האפשרויות המשפטיות הקיימות הן כפירה במיוחס וניהול המשפט כדי להשיג זיכוי, או שינוי הסעיף מעבירת נהיגה בשכרות לעבירת נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים כדי לסיים בהסדר טיעון מקל של כמה חודשי פסילה בלבד.

נהיגה בשכרות נהג חדש: כאשר מדובר בנהג חדש, נדרש הלך מחשבה זהיר וקפדני, מאחר וגם עונש קל ביותר בבית המשפט עשוי להביא לאיבוד רישיונו. יש להתייעץ עם עורך דין תעבורה לפני שאתם פועלים ולהימנע מניסיונות מסוכנים לייצג את עצמכם.

נהיגה בשכרות נהג חדש
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
איך לעבור בדיקת ינשוף

בדיקת ינשוף

בדיקת ינשוף הינה בדיקה המשמשת את משטרת התנועה לאבחון רמת ריכוז האלכוהול בדם באמצעות מכשיר

קרא עוד
דילוג לתוכן