נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים

נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים – מה העונש הצפוי ?

חשוב שתדעו כי חוקי התעבורה חלים עליכם כאילו הנכם נוהגים ברכב. הדבר נכון גם בכל הנוגע לאיסור על נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים. נתפסתם על ידי המשטרה כאשר בגופכם רמת אלכוהול גבוהה מן המותר? הנכם חשופים לשלילת רישיון וקנס כספי, על כן פנו אל עורך דין תעבורה לקבלת ייצוג משפטי.

רכיבה על אופניים חשמליים

נוחיות הכלי לצד עלותו הנמוכה יחסית, הפכו את האופניים החשמליים לפופולאריות ביותר בשנים האחרונות. הנסיעה על כלי זה מותרת על שבילי האופניים בלבד ולא על המדרכה ובהעדר שביל המיועד לרכיבה, יש לנסוע על הכביש. המפר הוראה זו, חשוף לקנס של 250 ₪.

בדרך שאינה עירונית מחויבים רוכבי האופניים, הרגילות והחשמליים גם יחד, לחבוש קסדה ויש לרכב על אופניים תקינים בלבד, בעלי פנס קדמי ואחורי ומחזירי אור. ומה בדבר חוקי התעבורה? רוכבי האופניים החשמליים חייבים לציית להם בדיוק כמו נהגי הרכבים והדבר נכון גם לעניין האיסור על נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים. כפי שנראה להלן, לעבירה זו יש השלכות משמעותיות לרוכב ובוודאי כאשר הובילה לתוצאה טרגית, אז יש להיוועץ עם עורך דין תעבורה.

קנס כספי ושלילת רישיון נהיגה

הנחת המוצא בקרב רבים מרוכבי האופניים החשמליים היא כי היות שהם אינם נוהגים ברכב, אין הם כפופים אל חוקי התעבורה, או לפחות או לא באופן בו הם כפופים להם בעת נהיגה באוטו. זוהי כמובן טעות היות שאין הבדל בין השניים. הנחה שגויה זו מובילה לא אחת את רוכבי האופניים החשמליים לבצע עבירות תעבורה שונות כגון שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה או בעת רכיבה, אי ציות לאור אדום וכן נהיגה בשכרות.

עבירה זו דינה על פי החוק הוא שלילת רישיון לתקופה של מינימום שנתיים ולצד זאת, ניתן להטיל על הנהג/הרוכב גם קנס כספי. ייצוג של עורך דין דיני תעבורה מנוסה יכול במקרים רבים למנוע או לקצר משמעותית את תקופת השלילה ולכן אם נקלעתם לסיטואציה שכזו, פנו לייעוץ.

עורך דין תאונות דרכים

אחת הסכנות של נהיגה בשכרות היא התרחשותה של תאונת דרכים קטלנית. אם הייתם מעורבים בתאונה שכזו, הרי שמלבד עמידה לדין בגין נהיגה בשכרות, הנכם חשופים לכתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות ואף הריגה. במצב זה, יש לפנות ללא דיחוי אל עורך דין תאונות דרכים אשר יבחן האם ישנן ראיות המפריכות את אשמתכם בתאונה ובכך למנוע את הגשת כתב האישום, או להביא לאישום וענישה מופחתים.

ככל שמדובר על תאונה קטלנית, יש לדבר משמעות רבה מאוד בשל הבדלי הענישה בין שתי העבירות. כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות חושף את הרוכב לעונש מאסר של מינימום 6 חודשים ועד 3 שנים, לעומת הריגה, שדינה עד 20 שנות מאסר. במקרים רבים, גרימת מוות ברשלנות יכולה להסתיים במאסר על תנאי, בנסיבות המתאימות ובתנאי כי הרוכב מיוצג על ידי עורך דין מומחה ומנוסה.

סירוב לבדיקת שכרות

כתב אישום בגין נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים, מתבסס על בדיקת שכרות שנעשתה לרוכב האופניים: בדיקת נשיפה, דגימת רוק או בדיקת דם. נדגיש כי לשוטר נתונה סמכות לדרוש מן הרוכב לבצע בדיקת נשיפה ללא צורך בחשד מסוים כי הוא תחת השפעת אלכוהול.

לא אחת, מסרבים רוכבי אופניים לבצע את הבדיקה כי מניחים הם שללא תוצאות הבדיקה, הם מוגנים מפני אישום בגין עבירה זו. אולם למעשה, סירוב לא מוצדק לבדיקה (כגון בעיות נשימה) הוא חזקה לנהיגה בשכרות. כלומר, כי ניתן להרשיע אדם בעבירה זו גם מבלי שביצע את הבדיקה.

על כן, עורך דין תעבורה אינו ממליץ לסרב, אלא לבצע את הבדיקה. במידה שהתוצאה מראה כי נהג בשכרות, יש לפנות לייעוץ משפטי אשר במסגרתו ינסה עורך הדין להפריך את אמינות הבדיקה ולהביא לביטולו של כתב האישום, או עונש מקל. אולם סירוב לבדיקה, חוסם חלק ניכר מטענות ההגנה האפשרויות ולכן איננו ומלץ.

צריך עורך דין תעבורה? עורך דין מקצועי בתחום הנהיגה בשכרות? נתפסת תוך כדי נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו – עורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ משפטי אל תתמהמה!

077-9976882 

Nirshalomlaw@gmail.com

נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
איך לעבור בדיקת ינשוף

בדיקת ינשוף

בדיקת ינשוף הינה בדיקה המשמשת את משטרת התנועה לאבחון רמת ריכוז האלכוהול בדם באמצעות מכשיר

קרא עוד
דילוג לתוכן