נהיגה בשכרות פעם ראשונה

נתפסתם בעבירת נהיגה בשכרות פעם ראשונה? כדאי שתדעו שמערכת המשפט איננה מפחיתה מחומרת המעשה, גם אם מדובר בעבירה ראשונה שלכם מהסוג הזה. מה בכל זאת ניתן לעשות?

"יוותרו לי קצת, כי זו פעם ראשונה"

כל עורך דין תעבורה מכיר היטב את הלך המחשבה של חלק מהנהגים, לפיו אם ביצעו עבירת נהיגה בשכרות בפעם הראשונה, השופט עשוי להטיב עמם. האם אלו באמת פני הדברים?

נתחיל בעובדות היבשות: עבירת נהיגה בשכרות איננה מבצעת כל הבדל בין נהג ששתה בכמות כזו או אחרת, משקה כזה או אחר, עבר תעבורתי נקי או עם כמה עבירות קודמות וכן הלאה. החוק במקרה הזה אחיד וברור וטומן בחובו ענישה הכוללת שלילת רישיון למשך שנתיים, בתוספת רכיבי ענישה נלווים כמו קנס כספי, פסילה על תנאי ומאסר על תנאי.

כפי שאתם מבינים, גם נהג שמעולם לא השתכר ונהג, אך בבוא היום נתפס ובוצעה לו בדיקת ינשוף ובדיקת מאפיינים, יואשם בדין הפלילי וצפוי לענישה המתוארת כאן. בנוסף, קצין המשטרה מקבל סמכות להחליט האם לבצע התליית רישיון (פסילה מנהלית) של הנהג והחרמת רכבו למשך 30 ימים. במקרה הזה, ייתכן ובית המשפט יקזז את תקופת הפסילה המנהלית מעונשו של הנהג בגזר הדין. גם בכל הנוגע לפסילה מנהלית, העובדה שזוהי נהיגה בשכרות פעם ראשונה לא תעזור לכם.

אמרו לכם שניתן למחוק את האישומים? אז אמרו

הבלבול בקרב הציבור נובע ככל הנראה מהמצב ודרכי הפעולה האפשריות כלפי עבירות תעבורה אחרות. במקרים של עבירות "קלות" כמו סטייה מנתיב, אי מתן זכות קדימה, אי עצירה בתמרור עצור וכו', ייתכן ויהיה אפשר להמיר את הדו"ח באזהרה כל עוד הנהג לא ביצע שום עבירה אחרת בחמש השנים האחרונות. מעבר לכך, ישנו גם הפעלת שיקול הדעת המשטרתי בעת ששוטר עוצר נהג בחשד לעבירה, או כתוצאה מביקורת שגרתית.

נהיגה בשכרות פעם ראשונה: דרכי פעולה משפטיות

אז מה בכל זאת ניתן לעשות כאשר הואשמתם בעבירת נהיגה בשכרות פעם ראשונה? במקרה הזה כמובן שיהיה אפשר בהינתן התנאים המתאימים להגיע להסדר טיעון מקל, שבו תתרחש שלילת רישיון לתקופה קצרה בלבד. האפשרות הנוספת היא לנהל משפט הוכחות, כאשר הנהג כופר במיוחס לו ומעוניין לטעון לחפותו.

בשני המקרים, כל עוד מדובר בנהג שעברו התעבורתי נקי וללא רבב וכמות האלכוהול שנמדדה בעת בדיקת ינשוף הייתה נמוכה (בין 290 מק"ג עד 350 מק"ג ואולי קצת מעבר), יהיה אפשר להגיע להסדר שבו משנים את סעיף העבירה, כך שהיא תוחלף בעבירת נהיגה תחת השפעת אלכוהול שעונשה 3 חודשי פסילה בלבד. זאת במקום נהיגה בשכרות שדינה שנתיים פסילה.

ועם זאת, גם נהגים שיש להם עבר נקי אך מסתבכים בעבירת נהיגה בשכרות פעם ראשונה עשויים להיות חשופים לענישה משמעותית ללא הסדר אופטימלי. לכן הדרך הטובה ביותר שבה עורך דין תעבורה יוכל לסייע לאותו נהג היא לבחון היטב את תיק המשטרה ולמצוא בו כשלים שאפשר להתבסס עליהם ולטעון כי הם מבטאים ספק בביצוע העבירה.

חלק מהתיקים יצביעו על כשלים חמורים וקשים שבוצעו במהלך עצירת הנהג ובדיקתו ואילו חלקם יהיו קלים יותר. בסופו של דבר, רק ידע וניסיון רחב יסייעו לעורך הדין לאתר את כל הכשלים ולעמוד עליהם מבחינה משפטית.

עבירת שכרות ראשונה לנהגים חדשים, צעירים ומקצועיים

אם אתם נהגים חדשים, צעירים או מקצועיים שנשפטים על נהיגה בשכרות פעם ראשונה, בנוסף לענישה שתחול עליכם, תוזמנו לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד). מאחר ונהגים חדשים וצעירים נמצאים בסיכון מוגבר לביצוע עבירת נהיגה בשכרות, הרשעה זו תגרור התנהלות איטית, מסורבלת ונוקשה מאוד מול המערכת, שעשויה לגרור התליית רישיון ממושכת מזו שהוטלה עליכם בבית המשפט.

מה דינה של נהיגה בשכרות בפעם השנייה?

המערכת מעוניינת להניא אנשים שהואשמו בביצוע נהיגה בשכרות פעם ראשונה מעבירה דומה בהמשך. לכן כל נהג שינהג וישתה בפעם השנייה תוך שנה מהעבירה הקודמת, יהיה צפוי לארבע שנות פסילה! עליכם לדעת שכל פסילה של מעל שנה תשלח גם אתכם למכון הרפואי לבטיחות בדרכים ולכן בעבירת שכרות פעם שניה קיים לכך סיכון מוגבר ביותר. כמו כן, נהג שקיבל מאסר על תנאי בפעם הראשונה, יגרום לבית המשפט להפעיל את עונש המאסר כעת.

הסתבכתם בעבירת נהיגה בשכרות בפעם הראשונה בחייכם? זה לא מצב נעים, אבל זו גם לא גזירת גורל. אתם מוזמנים להיפגש איתי ויחד נקבל החלטה בנוגע לטיפול בתיק והדרך לפעול להמתקת העונש. ישנן פעולות רבות שאוכל לבצע כבר משלבי התיק המוקדמים שיגדילו את הסיכויים להצלחה.

נהיגה בשכרות פעם ראשונה
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן