נהיגה ללא ביטוח חובה

מהן המשמעויות של נהיגה ללא ביטוח חובה?

הידעת? נהיגה ללא ביטוח חובה מהווה עבירת תעבורה המובילה לבית המשפט ואף עלולה לשלול ממך את רישיון הנהיגה. בנוסף, אם היית מעורב בתאונת דרכים, לא תהיה זכאי לפיצוי בגין הנזק הפיזי שנגרם לך בתאונה. כמו כן, אם היו נפגעים נוספים בתאונה, אתה עלול להיות מחויב בתשלום הנזקים שנגרמו להם וזה יכול להגיע למאות אלפי שקלים ואף למעלה מכך, בהתאם לחומרת הנזק אשר גרמה התאונה.

הקדמה

כידוע, אחזקת רכב בישראל היא עניין יקר וזאת בין היתר בשל עלותו הגבוהה של ביטוח החובה.  לעניין זה מדובר במיוחד על העלות היקרה של ביטוחי החובה לאופנועים, המהווים כלי רכב מרכזי או יחיד עבור רבים בארצנו הפקוקה. ביטוח חובה, יש להדגיש, כשמו כן הוא, הנו חובה עבור כל נהג בישראל, אולם בשל גובה התשלום, לא מעט מהנהגים אינם רוכשים ביטוח זה על מנת לחסוך בעלויות. הבעיה היא שכמו במקרים רבים אחרים בחיים, הרצון לחסוך היום, יכול לעלות מחר ביוקר. למה אנו מתכוונים?

נהיגה ללא ביטוח חובה אינו עניין של מה בכך ויש לו משמעויות מרחיקות לכת. ראשית, מדובר בעבירת תעבורה אשר בגינה יכול ותוטל שלילת רישיון על הנהג. שנית, בהעדר פוליסת ביטוח חובה, הרי שלנהג אין כיסוי ביטוחי לפגיעות גוף במקרה של תאונת דרכים. על כן, אם הוא ייפגע בתאונה, הוא לא יוכל לקבל פיצוי כספי בגין נזקיו. כן, אם היו מעורבים נוספים בתאונה אשר נפגעו, יכול הוא למצוא את עצמו מחויב בתשלום נזקיהם.

נהיגה ללא ביטוח חובה היא עבירה!

כאשר נהג בוחר לעלות על ההגה מבלי שיש לו ביטוח חובה, הוא מבצע עבירת תעבורה. אם ייתפס, יקבל הוא הזמנה למשפט, כלומר, אין המדובר בברירת קנס אלא הנהג יועמד לדין. בעת הרשעה, חשוף הנהג לפסילת רישיון הנהיגה שלו אם יש לו עבר תעבורתי קודם.

משכך, נהג אשר נקלע למצב זה, חשוב מאוד כי יפנה אל עורך דין תעבורה על מנת שימזער את הנזק מההליך המשפטי. פרק הזמן בו נסע הנהג ללא ביטוח חובה, העדר עבירות קודמות וכיו"ב, אלו הנסיבות העיקריות אשר ישפיעו על חומרת העונש שיוטל על הנהג. כך, במקרים קלים, יוכל עורך הדין למנוע פסילה בפועל של רישיון הנהיגה ולשכנע את בית המשפט או את התובע בתיק במסגרת עסקת טיעון, להסכים לשלילה על תנאי. במקרים אחרים, ניתן יהיה לקצר את תקופת הפסילה ולמנוע תקופה ארוכה וממושכת של שלילת רישיון.

נזק כספי כאשר נוהגים ללא ביטוח ביטוח חובה

משמעות נוספת של נהיגה ללא ביטוח חובה וחמורה לא פחות היא הנזק הכספי אשר הנהג מסתכן בו כאשר הוא נמנע מלרכוש ביטוח חובה. במה דברים אמורים? היה ותתרחש תאונת דרכים, בה נפגע הנהג, הרי שהוא לא יוכל לקבל פיצוי על נזקיו. כידוע, תאונות דרכים יכולות לגרום לנזקים פיזיים חמורים מאוד ואף לנכויות לצמיתות הגורמות לאובדן כושר עבודה.

על כן, ההפסד הכלכלי אשר עלול להיגרם לנהג בסיטואציה שכזו הוא עצום.

הפסד זה יכול להיות אף גדול יותר אם היו נפגעים אחרים בתאונה. כאשר לנהג אין ביטוח חובה, על הנפגעים יהיה לפנות לתאגיד קרנית אשר ישלם להם את הפיצוי עבור הנזקים הפיזיים שנגרמו להם בתאונה. תאגיד זה יוכל להגיש תביעת שיבוב כנגד הנהג ולדרוש ממנו את הכספים אשר שילם לנפגעים ומטבע הדברים, אלו יכולים להגיע לסכומי עתק, בהתאם לחומרת הפגיעה.

נהיגה ללא ביטוח חובה
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן