סירוב לבדיקת שכרות

סירוב לבדיקת שכרות – מה ההשלכות ?

עורך דין לענייני תעבורה נתקל רבות במקרים בהם הנהג סירב לעבור את בדיקת הינשוף, מתוך הנחה כי ללא בדיקה, לא ניתן יהיה להעמידו לדין בשל נהיגה בשכרות. לא זו בלבד כי הנחה זו איננה נכונה, אלא שסירוב לבדיקה, יכול אף להחמיר את מצבו המשפטי של הנהג. מדוע? היות שהחוק בישראל רואה בנהג המסרב לבדיקת שכרות, כמי שנהג בשכרות ועל כן ניתן אפוא להרשיע נהג בעבירה זו על כל המשתמע מכך, אף אם אין כל ממצא אודות רמת האלכוהול בגופו.

לעומת זאת, כאשר הנהג מבצע את בדיקת השכרות, אף אם רף האלכוהול שנמצא גבוה מן הרף שבחוק (290 מיקרוגרם לליטר אוויר נשוף)  עורך דין תעבורה יכול לפעול למציאת פגמים במהימנות הבדיקה ולהביא לא פעם לזיכוי מן העבירה, או לכל הפחות לעונש מקל באופן משמעותי. כאשר הנהג סירב לבצע את הבדיקה, מלאכתו של הסנגור מורכבת בהרבה בשל החזקה שבחוק.

העבירה של נהיגה בשכרות נאכפת באמצעות בדיקת שכרות. זו מודדת את רמת האלכוהול בגופו של הנהג וכאשר נמצאה רמה גבוהה מעל המותר בחוק, חשוף הנהג לכתב אישום בגין נהיגה בשכרות. כיצד מתבצעת בדיקת שכרות? האם ניתן לסרב לה ומהי משמעות הסירוב? וכיצד יכול לסייע עורך דין תעבורה

סוגים שונים של בדיקת שכרות

ישנן 4 בדיקות שונות באמצעותן ניתן להוכיח נהיגה בשכרות:

  1. בדיקת נשיפה
  2. דגימת רוק
  3. בדיקת שתן
  4. בדיקת דם

בישראל, בדיקת הנשיפה היא השכיחה ביותר והיא מבוצעת באמצעות מכשיר הינשוף המוכר לכולנו. לעניין זה חשוב להבהיר, כי לשוטר נתונה הסמכות לדרוש מנהג לעבור בדיקת ינשוף ללא כל צורך בחשד מסוים והוא אינו נדרש למצוא אצל נהג מאפיין כלשהו המעיד על שכרותו.

ואכן, חלק ניכר מן הנהגים בכביש, נעצרים באקראי לצורך בדיקת שכרות. יחד עם זאת, לפני עריכת הבדיקה, מחויב השוטר לבצע מספר פעולות מקדמיות וכאשר לא עשה כן, יכול הדבר לשמש עורך דין תעבורה כטענת הגנה אשר בכוחה להביא לענישה מקלה עבור הנהג או אף ביטול כתב האישום בגין נהיגה בשכרות.

עבירות תעבורה ועל סירוב לבדיקת שכרות

עורך דין המתמחה בענף משפטי זה, מייצג נהגים בתיקי תעבורה שונים, שהרי מדובר בתחום רחב מאוד הכולל מגוון של עבירות. אחת העבירות הנפוצות ביותר היא נהיגה בשכרות אשר כתב אישום בגינה חושפת את הנהג לעונש של שלילת רישיון נהיגה, צבירת נקודות לחבותו של הנהג וקנס כספי. נהגים רבים נעצרים בשל נהיגה בפסילה, כאשר בישראל ישנם מספר גורמים אשר מוסמכים לפסול את רישיון הנהיגה ומדובר בעבירת ברת מאסר.

למרבה הצער ישנן גם תאונות דרכים המובילות למעצרו של הנהג וכאשר מדובר על מעורבות של תאונת דרכים קטלנית זו יכולה להסתיים בכתב אישום חמור נגד הנהג בגין הריגה או גרימת מוות ברשלנות. בכל מקרה של תיק תעבורה, יש לפנות אל עורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה, אשר ילווה את הנהג בכל שלבי ההליך המשפטי ויעניק לו את ההגנה הטובה ביותר.

שתית ולאחר מכן עלית על ההגה? עדיף לבצע בדיקת שכרות מאשר סירוב לבדיקת שכרות. ברגע שהודעת למבצע הבדיקה על סירוב מבחינתו נהגת כשיכור.

חריגים לכלל

כאמור לעיל, נהג המסרב לעבור בדיקת שכרות, דינו כנוהג בשכרות. על כן, עורך דין לדיני תעבורה ממליץ לא לסירוב לבדיקת שכרות, אלא לבצעה ולפנות לייצוג משפטי אשר במסגרתו יתאפשר להפריך את מהימנות הבדיקה. סירבתם לבצע בדיקת שכרות? אם חל עליכם אחד משני החריגים שלעיל, ניתן יהיה לסתור את החזקה שבחוק.

החריג הראשון הוא מצב שבו הנהג סירב לבצע את הבדיקה בשל מניעה רפואית, למשל משום שהוא סובל מאסטמה. החריג השני חל כאשר השוטר שעצר את הנהג לא הסביר לו את המשמעות המשפטית של סירובו לבצע את הבדיקה. במקרים אלו, כאשר ישנה הוכחה מספקת לקיומו של החריג, יוכל עורך דין תעבורה למנוע הגשת כתב אישום בגין נהיגה תחת השפעת אלכוהול (נהיגה בשכרות), לבטלו אם הוגש או להביא לזיכוי מן העבירה אם רשות התביעה תתעקש על ניהול המשפט.

נהגתם בשכרות? פנו אל עורך דין תעבורה

מסקירה זו אנו למדים כי סירוב לבדיקת שכרות איננו מומלץ בשל החזקה שבחוק ובהעדר קיומם של החריגים, עדיף להישמע להוראת השוטר, לעבור את בדיקת השכרות ולפנות לייצוג משפטי של עורך דין לענייני תעבורה. תפקידו של עורך הדין הוא להטיל דופי במהימנות התוצאה של בדיקת השכרות, על מנת למנוע הגשת כתב אישום או להגיע להסכם טיעון מקל אם ישנו בסיס להעמדה לדין בגין נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

כיצד יוכל עורך דין לדיני תעבורה לערער על מהימנות בדיקת השכרות? למשל על ידי איתור פגם במכשיר הינשוף או באופן תפעולו על ידי השוטר. אי מילוי אחר הנהלים בהם מחויב השוטר טרם ביצוע הבדיקה (למשל המתנה בת 15 דקות) גם בה יש כדי לערער על אמינותה של בדיקת השכרות ולהביא לתוצאה המשפטית הרצויה.

  • נקלעת לבעייה תעבורתית? נתפסת נוהג בשכרות? רוצים לדעת עוד על סירוב לבדיקת שכרות? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו לעורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ משפטי אל תתמהמה! 

טלפון: 077-9976882

מייל: Nirshalomlaw@gmail.com

סירוב לבדיקת שכרות
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
איך לעבור בדיקת ינשוף

בדיקת ינשוף

בדיקת ינשוף הינה בדיקה המשמשת את משטרת התנועה לאבחון רמת ריכוז האלכוהול בדם באמצעות מכשיר

קרא עוד
דילוג לתוכן