סעיף נהיגה בקלות ראש – מהו הסעיף והענישה

נהיגה בקלות ראש היא עבירת תעבורה כללית, שניתן להחילה במגוון מצבים והמשותף להם הוא קלות דעת מצד הנהג או רשלנות. לצד עבירה זו מקבלים הזמנה למשפט בו ניתן לקבל אף עונשי פסילה ובמקרים של תאונת דרכים נקבע עונש שלילת רישיון נהיגה לתקופה מינימאלית של 3 חודשים. במאמר זה נסביר בהרחבה מהי נהיגה בקלות ראש, מהו ההבדל בינה לבין נהיגה בחוסר זהירות ומדוע חשוב כל כך לפנות אל עורך דין תעבורה לקבלת ייצוג משפטי.

נהיגה בקלות ראש

בשונה מעבירות תעבורה אחרות, נהיגה בקלות ראש וכן נהיגה בחוסר זהירות, עליה נרחיב מיד, הן עבירות כלליות, מעין עבירות סל.  פירוש הדבר הוא כי התנהגויות רבות יכולות להיכנס בגדרן,

כאשר מדובר על נהיגה בהקלת ראש, הכוונה היא כי הנהג זלזל בחוקי התנועה ומסכן את ציבור הנהגים האחרים. אלו התנהגויות יכולות להיחשב לנהיגה בקלות ראש? למשל התפרעות בכביש, נהיגה במהירות מופרזת, זגזוג בין נתיבים וכיו"ב. עבירה זו יכולה להיות עבירה עצמאית ולעיתים היא נלוות לאישומים אחרים. למשל אדם שמוגש נגדו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות, יכול ולכתב האישום תתוסף גם עבירה זו.

הענישה

לעבירה של נהיגה בקלות ראש, נקבע עונש פסילת רישיון, לתקופה מינימאלית של 3 חודשים אם מתלווה לה תאונת דרכים – זאת על מנת להרחיק את הנהג מן הכביש לזמן מה, מתוך הנחה כי הוא מהווה סכנה למשתמשי הכביש האחרים. בנוסף לפסילת הרישיון, ניתן להטיל על הנהג גם קנס כספי ואף מאסר בפועל. תפקידו של עורך דין לדיני תעבורה הוא לבחון אפשרות לזיכוי מן העבירה וכאשר הדבר אינו מתאפשר, לפעול להמרת העבירה לנהיגה בחוסר זהירות, אשר אינה מלווה בפסילת רישיון, אלא בקנס כספי בלבד.

נהיגה בקלות ראש

כאשר נהג מבצע עבירת תנועה קלה יחסית, כגון פניית פרסה היכן שאסור או פנייה בצומת לא מרומזר, הוא יואשם בעבירה של נהיגה בחוסר זהירות ולא בעבירת נהיגה בקלות ראש. עבירה זו, בשונה מנהיגה בקלות ראש, אינה מובילה לפסילת רישיון הנהיגה, אלא דינה קנס כספי בלבד, של 500₪. אם סברתם כי ההבדל בין שתי העבירות אינו ברור, הנכם צודקים, מדובר בשתי עבירות דומות מאוד אשר הקו המבדיל ביניהם נבחן בכל מקרה לגופו, על פי נסיבות העבירה. מכאן, החשיבות הרבה בפנייה אל עורך דין לענייני תעבורה.

פנייה לייצוג משפטי

הואשמתם בעבירה של נהיגה בקלות ראש? פנו אל עורך דין תאונות דרכים לייצוג משפטי. כצעד ראשון, יבחן עורך הדין אפשרות לזיכוי מן העבירה. כיצד? לשם הרשעה בעבירה של נהיגה בקלות ראש, על התביעה להוכיח כי הנהג היה מודע לאופן הנהיגה שלו ולתוצאה האפשרית. לא פעם, בחינת הראיות מגלה כי אין בהן כדי לעמוד בנטל ההוכחה הנדרש ועל כן ניתן להביא לזיכוי.

אם לא ניתן להביא לזיכוי, יפעל עורך דין לתעבורה להפחתת האישום לנהיגה בחוסר זהירות משהוא אינו מוביל לפסילת רישיון הנהיגה ומסתיים בקנס כספי בלבד.

בחירת עורך דין תעבורה

בכל מקרה בו נהג נחשד בעבירת תעבורה, יש לפנות לייצוג משפטי של עורך דין המתמחה בענף זה. עורך דין לענייני תעבורה ילווה את הנהג משלב החקירה במשטרה ולאורך כל ההליך המשפטי. מטרתו המרכזית תהיה לעשות כל שניתן כדי להביא לזיכוי מן העבירה. כאשר לא ניתן לעשות כן, יפעל עורך דין / להפחתת האישום לעבירה מופחתת, כגון מאישום של נהיגה בקלות ראש לאישום בגין נהיגה בחוסר זהירות. בשל חשיבותו של הייצוג המשפטי עבור הנהג, יש לבחור עורך דין תאונות דרכים ותיק, בעל שם בתחומו, העוסק בתחום מזה שנים ובעל רקורד של הצלחה בתיקים בהם טיפל.

זומנת לבית משפט על נהיגה בקלות ראש? חושש לשלילת רישיון? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו – עורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני.

טלפון: 077-9976882

מייל: Nirshalomlaw@gmail.com

נהיגה בקלות ראש
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן