עקיפה מימין

עקיפה מימין

העבירה של עקיפה מימין אינה בין החמורות ביותר בתחום משפט התעבורה. העונש שבצידה הוא קל יחסית, קנס בגובה של 250 שקלים ורישום לחובתו של 4 נקודות תעבורה. עם זאת, פוטנציאל הנזק של עבירה זו הוא גדול מאוד ובמקרים רבים היא הגורם לקרות תאונת דרכים קטלנית. במצב זה, חשוף הנהג לכתבי אישום חמורים בהרבה, אשר יכולים גם להגיע לעונש מאסר כבד.

על העבירה

תקנה 47 (א) לתקנות התעבורה קובעת כי אין לעקוף רכב אחר, אלא מצדו השמאלי. זאת בין אם הרכב העוקף נוסע באותו הנתיב של הרכב הנעקף ובין אם לאו. הרציונל הוא כמובן למנוע תאונה, שהרי הרכב הנעקף עלול שלא להבחין ברכב העוקף ולהתנגש בו. לאיסור על עקיפה מימין יש חריגים המנויים בתקנה 47 (ב) ואלו הם:

  • הרכב אותו מבקשים לעקוף נוהג בנתיב לפנייה שמאלה בלבד או מתכוון לפנות שמאלה ואותת על כוונתו זו.
  • בעת פנייה שמאלה לכביש חד סטרי או לחילופין, לכביש אשר יש בו שני נתיבים או יותר בכל כיוון נסיעה ועד שנוהג הרכב האחר השלים את פנייתו לתוך הנתיב השמאלי.
  • מותר לעקוף מימין רכב הנוסע בנתיב תחבורה ציבורית.

איזה עונש יקבל הנהג?

כידוע, עבירות תעבורה הן בעלות מדרג רחב של ענישה בהתאם לחומרת העניין. ישנן עבירות שדינן קנס בלבד, אחרות מלוות בנקודות תעבורה וישנן עבירות שדינן שלילת רישיון ואף עונשי מאסר. עקיפה מימין נושאת בצידה קנס של 250 ₪ ו4 נקודות תעבורה אשר יירשמו במשרד הרישוי וייזקפו לחובת הנהג. אין המדובר בענישה חמורה במיוחד והיא גם ככל הנראה אינה מרתיעה דיה את הציבור. ניתן לראות זאת על ידי כמות הדוחות הנרשמים בגין העבירה הזו בכל שנה. אולם, כאשר חושבים על כך כי עבירה זו יכולה להוביל לעבירות רבות נוספות, חמורות בהרבה, שיקול הדעת צריך להשתנות ולהביא לנהיגה זהירה יותר. 

מהירות מופרזת ותאונות דרכים

נהג המנסה לעקוף רכב מצד ימין, יודע בדרך כלל כי הוא מבצע עבירת תעבורה מסוכנת ועל כן, ייתכן מאוד כי הוא יעבור את המהירות המותרת לצורך כך כדי לסיים את העקיפה באופן המהיר ביותר. כאשר שוטר עד למעשה או כי הנסיעה במהירות מופרזת נתפסה בעדשת אחת המצלמות המשטרתיות, הרי שהנהג יעמוד בפני קנס וברמות החמורות של העבירה, גם בפני נקודות תעבורה ואף העמדה לדין.

יתרה מזאת, לא פעם עקיפה מימין מובילה לתאונת דרכים עם נפגעים, לרבות תאונת דרכים קטלנית. במצב זה, הנהג עלול לעמוד לדין על אחת מעבירות ההמתה: גרימת מוות ברשלנות או המתה בקלות דעת הנושאות בעונש מאסר.

פנייה אל עורך דין תעבורה

כאמור, עקיפה מימין אינה מלווה בענישה חמורה במיוחד, בהשוואה לעבירות אחרות. הנהג יקבל קנס על סך של 250 שקלים ויירשמו לחובתו 4 נקודות תעבורה. עם זאת, אף אם לנהג אין כל בעיה לשלם את סכום הקנס הזה, כדאי בכל זאת לפנות אל עורך דין תעבורה על מנת שיבחן אפשרות לביטולו של הדוח וזאת בשל נקודות התעבורה ונסביר מדוע.

נהג אשר צבר 12 נקודות ומעלה, יחויב באמצעי תיקון מסוג קורס נהיגה בסיסי, כאשר משרד הרישוי מתלה את רישיון הנהיגה עד לקבלת אישור רישום לקורס. צבירה משמעותית נוספת תחייב בביצוע קורס נוסף ואם הגיע הנהג ל36 נקודות, הרי שיישלל רישיונו למשך 3 חודשים. חשיבותו של הייעוץ המשפטי גדלה שבעתיים ככל שהנהג היה מעורב בתאונת דרכים ובוודאי בתאונה קטלנית, בשל החשיפה לכתבי אישום חמורים המלווים בעונשי מאסר.

עקיפה מימין
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן