רישיון נהיגה לאופניים וקורקינטים חשמליים

למה צריך רישיון נהיגה לאופניים וקורקינטים חשמליים?

בשנים האחרונות, הצטרפו לכבישי ישראל כלי תחבורה חדשים: האופניים והקורקינטים החשמליים. הנהגים בכלים אלו, שחלקם הגדול הוא למעשה ילדים, מעורבים תדיר בתאונות דרכים ועל כן עלה הצורך להסדיר נושא זה בחקיקה כדי לשמור על בטיחותם ובטיחות יתר משתמשי הכביש. אי לכך, ב1 ביולי נכנסו לתוקפן תקנות חדשות, על פיהן הרכיבה על כלים אלו אסורה מתחת לגיל 16, קיימת חובה לחבישת קסדה וכן, יש לעבור מבחן תאוריה לצורך קבלת אישור רכיבה.

הגבלת הגיל וחבישת קסדה

עד כה, על רכיבה על קורקינטים חשמליים לא הייתה הגבלת גיל ואילו באשר לאופניים חשמליים, ההגבלה הייתה כדלקמן: גיל 14 לרכיבה על שבילים וגיל 16 לרכיבה על הכביש. הגידול המשמעותי במספר הכלים הללו על הכבישים, יחד עם מעורבותם בתאונות דרכים ומקרים רבים של הפרת חוקי התעבורה, הובילו להגבלת גיל חדשה. זו קובעת באופן גורף כי הרכיבה הן על אופניים חשמליים והן על קורקינטים אסורה מתחת לגיל 16, הוא גיל המינימום להחזקת רישיון נהיגה בישראל. עוד קובעות תקנות התעבורה כי קיימת חובה לחבוש קסדה בעת הרכיבה הן על אופניים חשמליים והן על קורקינט וכי בשעות החשכה יש ללבוש אפוד זוהר.

נסיעה על שבילים

לרוכבי האופניים, ישנה הוראה בחוק כי היכן שישנו שביל אופניים, מחויבים הם לרכב עליו ולא על המדרכה. זאת כדי לשמור על בטיחותם של הולכי הרגל, אשר היו נפגעים חדשות לבקרים מרוכבי האופניים. כעת, מיולי 19, הוראה זו מחייבת גם את רוכבי הקורקינט החשמלי. נציין, כי בהעדר שביל שכזה, מחויבים הרוכבים לרכב על הכביש ולא על המדרכה, כאשר המפרים הוראה זו, חשופים לקנס של 250 ₪. נציין, כי לא בכל הערים בישראל הייתה קיימת עד היום אכיפה של הוראה זו, אולם זו הולכת וגדלה. הדבר נכון  בפרט כעת עם היכנסן לתוקף של התקנות החדשות, כאשר הכוונה היא לתגבר את מאמצי האכיפה ברמה ארצית.

תקן רשמי לקורקינט חשמלי

התקנות החדשות יוצרות לראשונה גם תקן לקורקינטים, בדומה לתקן הקיים לגבי אופניים חשמליים. אלו קובעות כי כל קורקינט חייב לעמוד במספר תנאים, אחרת הנו אסור לשימוש. כך למשל, הגבלת מהירות של 25 קמ"ש, המנוע מפסיק את נסיעתו בעת לחיצה על הבלמים, משקלו אינו עולה על 30 ק"ג ועוד. כמו כן, מחייבות התקנות הדבקת מדבקה על כל קורקינט ובה יופיעו פרטים שונים כגון: שם היצרן והיבואן, הודעה על הגבלת גיל הרכיבה ל16 ומעלה, המהירות המירבית של הקורקינט וכיו"ב.

מבחן תאוריה

השינוי הגדול מכולם אשר יצרו תקנות התעבורה, הוא החובה לעשות מבחן תאוריה על מנת שניתן יהיה לרכב על אופניים וקורקינטים חשמליים. החל מחודש יולי 2019 מי שאין ברשותו רישיון נהיגה, או מי שטרם עבר בהצלחה מבחן תיאוריה רגיל, יידרש לעבור מבחן תיאוריה ייעודי לצורך קבלת אישור  לרכיבה על אופניים חשמליים וקורקינטים. המבחן מורכב מ30 שאלות הנוגעות לרכיבה נכונה ולחוקי התעבורה. רק מי שיעבור את המבחן, יוכל לרכב על הכלים הללו ויש לשאת את אישור הרכיבה בכל עת, בדומה לרישיון נהיגה.

נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים

בפתח הדברים הסברנו כי הרציונל ליצירתן של התקנות החדשות, הוא הרצון לשמור על בטיחותם של הרוכבים על אופניים וקורקינטים ושל משתמשי הדרך האחרים. זאת משום שמתרחשות תאונות רבות המערבות כלים אלו, בין היתר בשל הגיל הצעיר של הרוכבים, שעתה הוגבל ל16 ומעלה ובשל העדר המודעות לחוקי התעבורה. יש לקוות כי כל השינויים שתוארו לעיל, גם יפחיתו את התופעה הקשה של נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים, אשר חושפת את הרוכב לסנקציות השונות בחוק וחמור מכך, יכולה לגרום לפגיעה פיזית קשה ואף למוות לרוכב או להולכי הרגל.

נקלעת לבעייה תעבורתית? היית מעורב בתאונת דרכים? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא תשלום, אל תתמהמה!  – עורך דין תעבורה ניר שלום.

טלפון: 077-9976882

מייל: Nirshalomlaw@gmail.com

רישיון נהיגה לאופניים וקורקינטים חשמליים
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
מכשיר הממלז

מכשיר הממל"ז

מכשיר הממל"ז, מד מהירות לייזר, הינו אחד מבין מגוון מכשירי האכיפה האלקטרוניים שמשמשים את משטרת

קרא עוד
מכשיר הדבורה

מכשיר הדבורה

מכשיר הדבורה (Bee) הינו אחד מבין מגוון מדי המהירות האלקטרוניים שמשמשים את משטרת התנועה לצורך

קרא עוד
דילוג לתוכן