תאונת פגע וברח

מהי תאונת פגע וברח?

עבירת ההפקרה או בשמה הרווח תאונת פגע וברח היא אחד האירועים הקשים ביותר בתחום דיני התעבורה. במסגרתה, בורח הנהג המעורב בתאונה מזירת האירוע ונוטש בה את הנפגע. בהתאם לחומרת המעשה ותוצאותיו האפשריות, נקבעה ענישה חריפה לעבירה זו, הנעה בין 3 ועד 14 שנות מאסר בפועל, בהתאם לנסיבות העבירה. הואשמת בעבירה זו? פנה אל עורך דין תאונות דרכים אשר ייצג אותך.

הפקרה לאחר תאונה

סעיף 64 א' לפקודת התעבורה קובע את העבירה של הפקרה ולזו יש שלוש דרגות חומרה שונות. המשותף לכולן הוא כי בכל מקרה, הנהג לא עצר כדי לעמוד על תוצאות התאונה ולהזעיק עזרה ובכולן ייגזר על הנאשם עונש מאסר בפועל. אולם חומרת הנסיבות שונה ולכן יש הבדל במשך המאסר.

מכאן חשיבותו של הייצוג המשפטי של עורך דין תעבורה, עליה נעמוד בהמשך. הדרגה הנמוכה ביותר של עבירת הפקרה היא מצב שבו לא בטוח כי אדם נפגע בתאונת פגע וברח, אולם על הנהג היה לדעת כי תרחיש זה אפשרי, לעצור ולהזעיק עזרה, אז הענישה הנה עד 3 שנות מאסר. הדרגה הבאה היא מצב שבו ידוע כי נפגע אדם ולמרות זאת, הנהג לא עצר וברח מן הזירה, דינו אז יהיה מאסר של עד 7 שנים.

הדרגה החמורה ביותר של עבירה ההפקרות, היא כאשר נגרמה לנפגע חבלה של ממש או כי הוא נהרג. אז העונש מחריף והנהג חשוף למאסר של עד 14 שנים. מדובר אפוא באחת מעבירות התעבורה החמורות ביותר בכלל וזו המערבת תאונת דרכים בפרט. על כן, נהג החשוד או מואשם בעבירה זו, חייב לקבל ייצוג משפטי של עורך דין תאונות דרכים אשר יבחן האם יש מקום לזיכוי והפרכת האשמה ואם לא, יפעל עורך הדין לחתימת עסקת טיעון במשפט תעבורה.

האם גם לנוסע יש אחריות?

אחת השאלות שעולות בהקשר של עבירת הפקרה, היא האם גם לנוסע אשר היה ברכבו של הנהג, יש אחריות כלשהי. למרות כי הנוסע הוא לא זה שנהג ברכב והתאונה איננה באשמתו, המחוקק בחר להטיל אחריות על הנוסע בסיטואציה זו. על פי סעיף 64 א' (1)  לפקודת התעבורה, מחויב הנוסע ברכב המעורב בתאונה שבה נפגע אדם, להזעיק גופי הצלה לזירת התאונה. לא עשה כן, דינו מחצית מהעונש הקבוע עבור דרגה שנייה ושלישית כאמור לעיל.

לאור האמור לעיל, גם נוסע אשר היה מעורב בתאונת פגע וברח, זקוק ליעוץ וייצוג משפטי של עורך דין תעבורה, משהוא חשוף גם הוא לעונש מאסר. עורך הדין יבחן האם יש מקום להפרכת אחריותו של הנהג ואם לא, ינהל עם התביעה דין ודברים לצורך עסקת טיעון במשפט תעבורה.

מהו הרציונל להטלת אחריות משפטית על הנוסע, שהרי הוא לא נהג ברכב. ובכן, הרציונל הוא יצירת נורמת התנהגות מוסרית של עזרה לאחר, שישנה דחיפות לסייע למי שנפגע בתאונת פגע וברח, לעיתים פגיעה קשה ולעיתים אף כזו שיכולה להוביל למותו. המחוקק ביקש למנוע מצב שבו ימנע הנוסע מפעולה ויתלה את מחדלו בבריחתו של הנהג מהזירה. כמו כן, לא אחת, יכול הנהג האשם בתאונה, להיכנס לסוג של הלם בעקבות האירוע ואם ישנו נוסע עמו ברכב, יכול הוא לתפוס את מקומו ולקרוא לעזרה.

חשיבותו של הייצוג המשפטי

מן האמור לעיל ניתן להבין כי אישום בגין עבירת הפקרה אינו עניין של מה בכך ומשמוגש כתב אישום בגינה, חשוף הנהג לעונש מאסר בפועל לתקופה ממושכת. על כן, חשוב מאוד לפנות באופן מיידי סמוך ככל שניתן לקרות התאונה, אל עורך דין תאונות דרכים אשר יעניק לנהג את ההגנה המשפטית המיטבית. למרות הענישה החריפה שקבע החוק לעבירה זו, במקרים רבים יש מקום להקלה בענישה במסגרת עסקת טיעון במשפט תעבורה.

למשל, כאשר המדובר באדם נורמטיבי, ללא עבר תעבורתי אשר ברח מזירת התאונה בשל בהלה וחרדה אמיתית ולא מתוך זלזול בחוק או חוסר כבוד לחיי אדם. לעיתים, הנהג כלל לא היה מודע לכך שפגע באדם אחר, גם נסיבה זו יכולה להביא להקלה ניכרת בענישה. עורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה, יידע לאתר את הנימוקים המתאימים למקרה דנן ולפעול למזעור הנזק מההליך המשפטי.

מואשמים בעברת תאונת פגע וברח? חובה להתייעץ עם עורך דין תעבורה אשר יהיה לצידך בכל בעיה! השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו לעורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי הכי טוב שאפשר אל תתמהמה!

טלפון: 077-9976882

מייל: Nirshalomlaw@gmail.com

תאונת פגע וברח
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן