נהיגה בשכרות

נתפסת על נהיגה בשכרות? עשיתם בדיקת ינשוף (ע"י בדיקת נשיפה) ויצא בדיקה לא תקינה? אל חשש, יש מה לעשות! ייצוג משפטי מקצועי של עורך דין המתמחה בדיני תעבורה, ובפרט בדיני הנהיגה הבשכרות, יכול להביא במקרים רבים לביטולו של האישום או לענישה קלה בגין העבירה.

נהיגה בשכרות – כמה מותר לשתות ולנהוג?

בישראל, העבירה נאכפת באמצעות בדיקת ינשוף או בדיקת דם. נהג אשר נמצאה בגופו כמות של 290 מיקרוגרם ומעלה של אלכוהול בליטר של אוויר נשוף, או מי שנמצאה בדמו רמת אלכוהול של מעל 50 מיליגרם ל100 מיליליטר דם, ייחשב על פי חוק כמי שנהג בשכרות.

לעניין זה נדגיש, כי כאשר מדובר על נהג חדש, אשר טרם מלאו לו 24 שנים, רמת האלכוהול המותרת נמוכה יותר באופן משמעותי.

אם נמצא הנהג כאשר בגופו 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר של אוויר נשוף ובדמו מעל 10 מיליגרם ל100 מיליליטר דם, הוא הינו בעיני החוק נהיגה בשכרות. משמעות הדבר היא כי נהגים צעירים השותים ולו כמות מזערית של אלכוהול טרם העלייה להגה, חשופים לאישום של נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

נהיגה בשכרות – עונש

על פי החוק היבש, הענישה הינה פסילת רישיון נהיגה לתקופה של שנתיים לפחות וכאשר הייתה הרשעה בעבירה זו בשנה שקדמה, הענישה עומדת על פסילה לארבע שנים.

אולם, הלכה למעשה, כאשר הנהג מיוצג על ידי עורך דין תעבורה ומנוסה, המומחה בתעבורה, העונש יכול להסתכם בתוצאה אחרת לגמרי.

כך למשל, מקרה של הרשעה, יכול בית המשפט יכול להורות לנהג על תשלום של קנס כספי או לקבוע שלילת רישיון נהיגה לחודשים ספורים בלבד, הכל בהתאם לנסיבות המקרה.

הוגש נגדך כתב אישום? יש מה לעשות!

  • עורך דין ניר שלום הוא מבכירי עורכי הדין בארץ בתחום התעבורה, אשר ייצג לקוחות רבים באישום של נהיגה תחת השפעת אלכוהול. לעורך הדין ניסיון רב שנים והכרות מעמיקה עם כל הגורמים הרלוונטיים והוא בקיא היטב בכל הפסיקה העדכנית בתחום.
  • ברבים מן התיקים בהם טיפל, הצליח עורך דין ניר שלום לאתר פגמים בבדיקת השכרות ולהביא את רשות התביעה לסגת מכתב האישום.
  • בתיקים אחרים, הצליח עורך דין ניר שלום להביא לזיכוי הלקוח בבית המשפט וכאשר הדבר אינו מתאפשר בנסיבות המקרה, פועל הוא לגיבוש סדר טיעון מקל עם התביעה, כך שהנזק ללקוח מן העבירה הוא המזערי ביותר'.

טלפון:077-9976882  מייל: Nirshalomlaw@gmail.com 

אז מי נחשב לשיכור על פי החוק?

סעיף 64ב' לפקודת התעבורה מגדיר את ארבע המקרים בהם אדם נחשב שיכור:

  1. מי ששותה משקה משכר בעודו נוהג או בעודו ממונה על רכב
  2. מי שמצוי בגופו סם מסוכן או תוצרי חילוף של סם מסוכן
  3. מי שהאלכוהול שמצוי בגופו מכיל ריכוז עולה על המותר בחוק
  4. מי שנמצא תחת השפעתו של משקה משכר או סם מסוכן ובריכוז העולה על המותר בחוק

המשמעות מבחינת הנהגים במקרים אלה, היא שגם מי שנמצאו אצלו ממצאים של סם מסוים בדם או בשתן וגם מי שנמצא אלכוהול בגופו וכל זאת מעל לרמה המותרת בחוק – נחשב שיכור ועונשו הצפוי עומד על שנתיים פסילת רישיון, לצד רכיבי ענישה נוספים כמו קנס כספי, פסילת רישיון מותנית וביצוע מבחני רישוי מחדש (תיאוריה וטסט) יחד עם בדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים על מנת לקבל מחדש את הרישיון. כמו כן, נציין כי נהיגה בשכרות מחייבת בעשר נקודות רישוי שיוטלו על הנהג עם הרשעתו.

על כמויות ומהויות

עקרונית, החוק איננו מבדיל בין כמות אלכוהול נמוכה וגבוהה שכן בכל כמות צפוי אותו העונש. יחד עם זאת, בכמויות גבוהות יותר, התביעה תדרוש פסילת רישיון ממושכת יותר, בעוד שבכמויות הנמוכות ניתן יהיה לסיים את התיק בהסדר טיעון הכולל עונש קל, בין היתר על ידי המרת עבירה של נהיגה בשכרות לעבירת נהיגה תחת השפעת אלכוהול שדינה 3 חודשי שלילה בלבד.

במיומנות, ניסיון והיכרות עמוקה ביותר על מחלקת התביעות המשטרתיות והפסיקות בנושא, יוכל עורך הדין ניר שלום להגיע להסכמות רלוונטיות עם התביעה, המאפשרות לנהגים לשמור על רישיונם ולהימנע מנזקים ממושכים וכבדים. מכיוון שישנו מקום לדיון גם בנסיבות אישיות של נהגים וכמובן בתיקים שבהם חומר הראיות המשטרתי מכיל ליקויים שונים, לעולם קיימות דרכי פעולה מתאימות למצב! פנו למשרדנו כבר עכשיו ונשמח לסייע גם לכם.

נהיגה בשכרות – עצרו אותי לבדיקת שכרות. ועכשיו מה?

עבירות שכרות מייחסות משמעות רבה לכל פרט ושלב בתהליך הבדיקה, כאשר ישנן משמעויות גם להתנהגות מצד הנהג וגם לתקינות ההליך מצד השוטר. לכן מנקודה זו ועד לסיום הבדיקה, שתפו פעולה עם השוטרים ככל שהמצב מאפשר זאת, הישארו ערניים ושימו לב לפרטים. בהמשך, תוכלו כמובן להתייעץ עם עורך דין נהיגה בשכרות.

השלב הראשון: ביצוע בדיקת נשיפון

הנשיפון מספק למשטרת התנועה אינדיקציה ראשונית להימצאות אלכוהול בגופו של הנהג. מכשיר זה איננו קביל כראיה משפטית ולכן תוצאתו לא נחשבת, אך המשטרה מוסמכת להמשיך בבדיקת הנהג ככל שהתוצאה בנשיפון מבססת חשד של נהיגה בשכרות.

השלב השני: בדיקת מאפיינים

בדיקת המאפיינים היא בדיקה פיזיולוגית, במסגרתה הנהג יתבקש לבצע פעולות שונות והן יאובחנו על ידי השוטר: עמידה יציבה, הבאת אצבע ימין או שמאל אל האף, הליכה בקו ישר וכן מידת הערנות והדיבור הברור/ בלתי ברור של הנהג, ריח אלכוהול, מתנדנד בהליכתו ועוד.

בדיקה זו איננה "עוברת" או "לא עוברת", שכן היא לא מספיקה כשלעצמה כדי לבסס אשמה או חפות. גם מי שצלח בגאון את כל המאפיינים שנכללים בבדיקה, עדיין לא יוכל להיחלץ מעובדת היותו שיכור, בוודאי לא כאשר יתברר בבדיקת הינשוף כי כמות האלכוהול בגופו היא מעל למותר.

השלב השלישי: ביצוע בדיקת הינשוף

בדיקת הינשוף תבוצע במכשיר ינשוף, שתוצאתו מציגה את כמות האלכוהול והוא נחשב קביל כראיה בבית המשפט. זו מכשיר המכיל צינורית שאליה מתבקש הנהג לנשוף ובכפוף למדידה שתבוצע יתקבל פלט, כזה שדומה לקבלה ושמכיל את כמות האלכוהול המדויקת. נזכיר כי רף האכיפה הוא החל מ-290 מק"ג ולכן אם המכשיר שיקף כמות גבוהה יותר אצלכם, אתם צפויים לכתב אישום. לעניין בדיקת הינשוף חשוב לציין שנדרשות שתי בדיקות רצופות, כך שהבדיקה הנמוכה מהשתיים היא הקובעת.

הואשמתם בנהיגה בשכרות? עליכם לקבל ייצוג משפטי ללא פשרות!

  • אין תחליף למיומנות והניסיון המקצועי בתיקי נהיגה בשכרות, שכן רק עורך דין מיומן ביותר יוכל להגיע לתוצאות טובות בעבירות מהסוג הזה ולסיים את התיק בענישה קלה בלבד.

אם אתם מתלבטים כיצד לפעול בנוגע לכתב האישום שבידכם, אם זומנתם לשימוע אצל קצין משטרה לפני פסילה מנהלית, אם נתפסתם עם כמות אלכוהול גבוהה במיוחד – מומחה התעבורה ניר שלום הוא הכתובת. במקצועיות, במסירות ובנחישות, יוכל עורך הדין להעניק למקרה את הטיפול המשפטי המדויק ולספק לכם ליווי משפטי אפקטיבי עד לקבלת תוצאה מוצלחת. לתיאום פגישת התייעצות פנו למשרדנו כעת.

נהיגה בשכרות
נושאי המאמר:
השאירו פרטים ואחזור אליכם
דילוג לתוכן