תוכן עניינים

נהיגה תחת השפעת סמים

נהיגה תחת השפעת סמים, דינה על פי החוק, כמי שנהג בשכרות והוא חשוף לפסילת הרישיון בת שנתיים ורכיבי ענישה נוספים.

נתפסת על נהיגה תחת השפעת סמים? עורך דין תעבורה הוא הכתובת לייצוג משפטי, במסגרתו יפעל הוא לזיכוי מן העבירה או לענישה מופחתת.

עיכוב ובדיקת סמים

ישנן 3 אפשרויות בהן שוטר רשאי לדרוש את אחת הבדיקות לגילוי סמים.
האפשרות הראשונה היא כאשר קיים חשד סביר כי נהג נמצא תחת השפעת סמים כגון ממצא גלוי ברכב, יציאה מתחנת סמים וכו׳ אפשרות שנייה- מידע מודיעיני בדבר אותו נהג המשתמש בסמים. אפשרות שלישית- לאחר תאונת דרכים (בדרך כלל תאונות דרכים קטלניות).
שוטר רשאי להורות לנהג לבצע בדיקת סמים באמצעות נטילת דגימת רוק, דגימת שתן או דם. 

לעניין זה יצוין, כי הסמכות לדרוש דגימת רוק מוקנית לשוטר גם כאשר אין חשד סביר לנהיגה תחת השפעת סמים (המכשירים בארץ רק נותנים אינדיקציה), אולם דרישה ליתן דגימת שתן או דם, נתונה לשוטר רק כאשר יש חשד סביר לכך כי הנהג הנו תחת השפעת סם.

מיהו הנוהג תחת השפעת סמים

סמים, בניגוד לאלכוהול, נשארים בגוף אף לתקופות ארוכות ובמקרים מסוימים, אף מעבר לחודש ימים. הבעייתיות הרבה היא שאף אם יש שרידי סם, של אדם שצרך סמים תקופה ארוכה לפני, חזקה שנוהג תחת השפעם סמים, אולם יודגש כי חזקה זו ניתנת לסתירה וכך ניתן למנוע הגשת כתב אישום, להביא לביטול האישום או לזיכוי, במידה ואכן יתנהל משפט נגד הנהג.

עישון פאסיבי

לאחר מספר מקרים, המלצות של מומחים ולאחר שנערכו מספר מחקרים בנושא, החליטו במשטרת ישראל לקבוע רף אכיפה של 15 ננוגרם. כמות זאת מבטלת כמעט לחלוטין את האפשרות להגשת כתב אישום נגד אדם שצרך סמים באופן פסיבי ומונע הרשעות שווא.

סתירת החזקה

כאמור מעלה, כאשר נמצאו בגופו של נהג שרידי סם, חזקה כי נהג הוא תחת השפעת סמים ונטל הראייה עובר לנהג. תפקידו של נאשם/ עורך הדין הוא לסתור חזקה זו-ויש ברשותו של עורך דין תעבורה מקצועי לא מעט כלים לעשות כן. עורך דין ניר שלום, סנגור בעל שם בתחום דיני התעבורה, מייצג רבות בעבירה זו ובשל ניסיונו המקצועי העשיר והכרותו המעמיקה עם המערכת, הצליח במקרים רבים לבטל את כתב האישום.

במקרים בהם היו ראיות המבססות את העבירה, הצליח עורך דין שלום להביא לענישה מקלה עבור הנהגים, זאת על ידי הצגת עובדות רלוונטיות המצדיקות עונש מופחת.

נתפסת בנהיגה תחת השפעת סמים? עורך דין ניר שלום עומד לשירותך ויעשה את המיטב לביטול האישום או לכל הפחות לענישה קלה ככל האפשר בגין העבירה. השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא תשלום, אל תתמהמה!  – עורך דין תעבורה ניר שלום.

 טלפון: 0779976882

 מייל: Nirshalomlaw@gmail.com

צור קשר

מאמרים אחרונים

נהיגה תחת השפעת קנאביס

נהיגה תחת השפעת קנאביס

נהיגה תחת השפעת קנאביס הקנאביס נחשב בעין הציבורית כסם קל ועובדה זו מובילה אנשים רבים להניח כי נהיגה תחת השפעת קנאביס איננה מהווה עבירה. אולם,

קרא עוד »
דילוג לתוכן