תאונת דרכים קטלנית

תאונת דרכים קטלנית

תאונת דרכים קטלנית אשר נהרגים בה אדם או יותר, נקראת תאונת דרכים קטלנית והנהג האחראי חשוף לכתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות או בהריגה.

בין שתי העבירות הללו ישנו הבדל מהותי ביותר מבחינת חומרת הענישה ועל כן נהג אשר נקלע לסיטואציה זו, זקוק לייצוג משפטי של עורך דין תעבורה אשר יעניק לו את ההגנה המשפטית הטובה ביותר.

מה הדין במקרה של אדם שהיה מעורב בתאונת דרכים קטלנית?

כאשר נהג פוגע בנהג רכב אחר או בהולך רגל וגורם למותו, הוא בוודאי תוהה מה יהיה אתו וכיצד העתיד שלו יראה לאחר שהיה מעורב באופן פעיל בתאונה קטלנית וגרם למותו של אדם או במקרה חמור יותר, למותם של כמה בני אדם.

העונשים העומדים על הפרק הם כמובן: שלילת רישיון, עונש מאסר בפועל ועוד. במידה והאדם אכן היה מעורב בתאונה קטלנית וגרם למותו של אדם, הוא יכול לקבל כמה סוגי פסילות ובהתאם לכך, עונש:

פסילה מנהלית– מדובר על פסילה של קצין משטרה. בפסילה מעין זו קצין המשטרה ישלול מהנהג את רישיונו. על פי החוק קצין משטרה יכולה לשלול את רישיונו של הנהג ל90 ימים במקרה שבו נגרמה תאונת דרכים שבה אדם נהרג על ידי הנהג.

כמו כן, מעבר לשלילת הרישיון של האדם על ידי קצין המשטרה, הרי שהוא יזמן אותו לשימוע בפני קצין משטרה בדרגת מפקח. קיים יסוד סביר שבשימוע זה יוגש כתב אישום כנגד אותו נהג. בשימוע הנהג יכול לשטוח את טענותיו. השימוע יתקיים עד 3 ימים ממועד התאונה ולנהג יינתן לרוב רישיון נהיגה זמני עד לתאריך השימוע.

במקרה שבו הוחלט לאחר השימוש על הגשת כתב אישום, התביעה רשאית לבקש מבית המשפט לפסול את רישיונו של הנאשם עד למתן פסק הדין וסיום ההליכים. כלומר: הנהג לא יוכל לנהוג ללא רישיון הנהיגה שלו עד שיוכרע בתהליך משפטי האם הוא אשם בעבירות המיוחסות לו או שאיננו אשם.

כמובן שהנהג יכול לשטוח את טענותיו אל מול בית המשפט על מנת לקבל את העונש המינימלי. במקרה של משפט אין ספק שחשוב מאוד לבחור בעורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה אשר ייצג את הנהג מול בית המשפט בצורה הטובה ביותר.

פסילה נוספת של הרישיון היא על ידי בית המשפט במקרה של עבירת תנועה שגרמה לתאונת דרכים שבה נהרג אדם. גם במקרה כזה הנאשם יוכל לשטוח את טענותיו בפני בית המשפט. רצוי מאוד  בתהליך מול בית המשפט להביא בוחן תנועה חיצוני מטעם הנאשם אשר יעניק חוות דעת בהתאם לסימני הבלימה, מכות הפח ברכב ועוד.

הענישה הצפויה לאדם המואשם בגרימת מוות ברשלנות על ידי בית המשפט מעבר לפסילת הרישיון שלו היא מאסר עד שלוש שנים ולא פחות משישה חודשים. יחד עם זאת, בית המשפט יכול להחליט בהתאם לנסיבות, לא לפסוק מאסר על הנהג.

גרימה של מוות ברשלנות

תאונת דרכים קטלנית עלולות להוביל להגשת כתב אישום נגד הנהג בגין אחת משתי עבירות, גרימת מוות ברשלנות או הריגה. הגדרת העבירה תלויה בעיקר במחשבה הפלילית שניתן לייחס לנהג ומשמעותה רבה מאוד בשל הבדלי הענישה.

בעוד שכתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות יכול להביא למאסר של 6 חודשים עד 3 שנים, הענישה המקסימאלית עבור עבירת ההריגה הנו 20 שנות מאסר. כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות מוגש בדרך כלל כאשר התאונה היא תוצאה של חוסר תשומת לב של הנהג או חוסר זהירות ובשל נסיבות התאונה, הייתה לה תוצאה קטלנית.

למרות עונשי המאסר המנויים לעיל, נבהיר כי ייצוג משפטי של עורך דין תעבורה מנוסה ומקצועי, יכול במקרים רבים להביא לעונש מאסר על תנאי או ריצוי עונש המאסר בעבודות שירות.

הריגה

עבירת ההריגה במסגרת תאונת דרכים קטלנית, דורשת הוכחת יסוד נפשי של פזיזות וקלות דעת, זאת בשונה מעבירת גרימת מוות ברשלנות, אשר היסוד הנפשי המרכיב אותה הוא חוסר תשומת לב.

כתב אישום בגין הריגה, יוגש לרוב כאשר העבירה אשר הובילה לתאונה הנה חמורה מאוד, כגון חציית צומת ברמזור אדום או נהיגה בשכרות. בשונה מעבירה של גרימת מוות ברשלנות, הרשעה בעבירה זו תוביל בדרך כלל לריצוי מאסר בפועל, אולם יודגש כי ייצוג משפטי הולם יכול במקרים רבים להביא לענישה מופחתת, על פי נסיבות המקרה.

עורך דין לתאונת דרכים קטלנית

בשל הבדלי הענישה המהותיים בין שתי העבירות, לא נדרש להכביר בחשיבותו של הייצוג המשפטי בתיקים של תאונת דרכים קטלנית. עורך דין ניר שלום, הינו מומחה לתעבורה, בעל תואר חוקר ומשחזר תאונות דרכים, חבר EVU  (איחוד אירופאי לתאונות דרכים), העוסק בתחום שנים רבות ופועל במרץ ובמסירות עבור לקוחותיו.

הכשרתו מקנה לו את הזכות, בין היתר, להגיש חוות דעת לבית המשפט. ברבים מן התיקים בהם טיפל, הצליח עורך דין שלום להביא להמרת כתבי אישום בגין הריגה לאישומים מופחתים של גרימת מוות ברשלנות ולכך משמעות ענפה מאוד על תוצאות ההליך.

כמו כן, במסגרת מתן ייצוג משפטי, עורך דין ניר שלום פועל לגיבוש הסכמי טיעון מקלים ומציג בצורה המדויקת ביותר בפני רשות התביעה ו/או בית המשפט את נסיבות המקרה המצדיקות הקלה בעונשו של הנהג.

  • נקלעת לבעייה תעבורתית? היית מעורב בתאונת דרכים קטלנית? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו אל עורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ משפטי אל תתמהמה!

טלפון:077-9976882  מייל: Nirshalomlaw@gmail.com 

תאונת דרכים קטלנית
נושאי המאמר:
השאירו פרטים ואחזור אליכם
דילוג לתוכן