נהיגה תחת השפעת קנאביס

מהי נהיגה תחת השפעת קנאביס?

הקנאביס נחשב בעין הציבורית כסם קל ועובדה זו מובילה אנשים רבים להניח כי נהיגה תחת השפעת קנאביס איננה מהווה עבירה. אולם, זוהי הנחה שגויה משצריכה של כל סוג של סם בנהיגה, דינה על פי החוק כנהיגה בשכרות. כמו כן, לעניין זה יובהר כי בית המשפט יכול להרשיע נהג בעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים, אף אם נמצאה בגופו של הנהג כמות הסם המזערית ביותר. עם זאת, עורך דין תעבורה המייצג נהגים בעבירה זו, יכול במקרים רבים למנוע העמדה לדין או להביא לענישה מקלה.

הכיצד? למשל על ידי הטלת ספק בקיומו של חשד סביר, תנאי אשר חייב להתקיים על מנת שלשוטר תהיה סמכות לערוך חיפוש ברכבו של הנהג ולדרוש ממנו לתת דגימת דם או שתן. דוגמא נוספת היא איתור פגמים בשרשרת הראיות המטילה ספק באמינות בדיקת הסם. בכל אחד מאלו, יש כדי למנוע הגשת כתב אישום או לכל הפחות להביא לענישה מקלה מאוד בעבירה.

לא מעט אנשים בישראל צורכים קנאביס ומשכך, עולה השאלה האם נהיגה תחת השפעתו משמעותה נהיגה תחת השפעת סמים. התשובה לשאלה זו היא בחיוב והנהג אפוא חשוף לכתב אישום. אולם, לא אחת, עורך דין תעבורה יכול למנוע העמדה לדין או להביא לענישה קלה בעבירה זו. על כך ועוד במאמר שלפניכם.

נהיגה תחת השפעת סמים                     

סוגיה זו מעוררת לא פעם בלבול בקרב ציבור הנהגים, משום שלא קיימת עבירה עצמאית של נהיגה תחת השפעת סמים. אולם, מדובר אכן בעבירת תעבורה אשר נכללת תחת נהיגה בשכרות. כלומר, החוק בישראל רואה במי שנהג תחת השפעת סם, כמי שנהג בשכרות. המשמעות היא כי הנהג חשוף לשלילת רישיון הנהיגה לתקופה של שנתיים. כמו כן, יכול ויידרש לעבור בדיקת כשירות נהיגה במסגרת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

יחד עם זאת, ייצוג משפטי של עורך דין תעבורה יכול לא אחת למנוע את הגשת כתב האישום בגין נהיגה תחת השפעת סמים, או להביא לענישה מקלה, לרבות כאשר מדובר על נהיגה תחת השפעת קנאביס. כמו כן, אם יקבל הנהג זימון של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עורך הדין ייצג את הנהג מול גוף זה ויפעל לסיומו של התהליך בהצלחה, ללא שלילת הרישיון.

ומה בדבר נהיגה תחת השפעת קנאביס רפואי?

בשונה מהדעה הרווחת, גם מי שצורך קנאביס רפואי ברישיון חוקי, חשוף לכתב אישום בגין נהיגה תחת השפעת סמים והדבר נתון בעיקר לשיקול דעתו של התובע. אולם, ייצוג משפטי של עורך דין דיני תעבורה מקצועי ומנוסה יכול למנוע לעיתים את הגשת כתב האישום על ידי הצגת הנתונים הרלוונטיים בפני התובע. כך למשל, כי ניתן לסתור את החזקה בדבר השפעת הקנאביס על טיב הנהיגה, בשל אופן הצריכה, פרק הזמן שחלף מנטילת הקנאביס עד לנהיגה וכיו"ב.

לעניין זה גם נציין כי משרד הבריאות הוציא במרץ 2018 הנחייה ועל פיה, אדם הצורך קנאביס רפואי ברישיון רשאי לנהיגה תחת השפעת קנאביס ובתנאי שעומד הוא בתנאים שנקבעו באותה הנחייה. אין ספק כי פן זה מתווסף גם הוא לשורת הנימוקים אשר תוכל לשמש עורך דין תעבורה למניעת הגשת כתב אישום נגד הנהג.

בדיקת כשירות נהיגה

אנשים רבים אינם מודעים לכך כי במקרה של נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול, יכול ויקבלו הם זימון לבצע בדיקת כשירות נהיגה על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. בסיומו של התהליך מול גוף זה, הכולל בדיקות רפואיות ו/או פסיכולוגיות שונות, תוצא המלצה האם הנהג כשיר לנהיגה, או שמא יש לשלול את רישיונו לתקופה מסוימת. משרד הרישוי מקבל לרוב את המלצותיו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לעניין בדיקת כשירות נהיגה ולכן אם נשלח אליכם זימון שכזה, פנו אל עורך דין תעבורה אשר ייצג אתכם מול גורם זה ויעשה כל שניתן כדי למנוע את פסילת רישיונכם.

נתפסת על נהיגה תחת השפעת קנאביס? צריך עורך דין תעבורה לצידך בכל בעיית נהיגה תחת השפעת סמים? השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו לעורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ משפטי אל תתמהמה!

טלפון: 077-9976882

מייל: Nirshalomlaw@gmail.com

נהיגה תחת השפעת קנאביס
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן