עסקת טיעון במשפט תעבורה

כתב אישום בגין עבירות תעבורה יכול להסתיים בהסדר טיעון, בדומה לכל תיק פלילי. במסגרתו, מוותר הנאשם על הסיכוי לזיכוי במשפט, תמורת הקלה בסעיפי האישום ובעונש. במאמר זה נסביר בהרחבה אודות עסקת טיעון במשפט תעבורה ונסביר את חשיבותו של הייצוג המשפטי.

מהי עסקת טיעון במשפט תעבורה ? 

במקרים רבים, לאחר שמוגש כתב אישום, מגלה התביעה כי יש לה אינטרס שלא לנהל את המשפט כולו נגד הנאשם, אלא להציע לו הסדר טיעון, למשל בשל חוסר בראיות. במסגרת ההסכם, הנאשם מודה בעבירה פחות חמורה מזו שהוגש בגינה כתב האישום נגדו כאשר בדרך כלל ישנה הסכמה גם לגבי העונש, אם כי הצדדים יכולים להסכים רק לעניין סעיף האישום ולהותיר את קביעת העונש לבית המשפט. האינטרס של התביעה הוא הצורך לייעל את התנהלותה ולא לנהל את ההליך המשפטי כולו, אך מבלי לוותר על תוצאה של הרשעה.

האינטרס של הנאשם לחתום על עסקת טיעון במשפט תעבורה הוא הוודאות שהוא מקבל לגבי התוצאה של כתב האישום. אמנם, כפי שנראה להלן, בית המשפט אינו מחויב לכבד את הסדר הטיעון ורשאי לגזור על הנאשם עונש חמור יותר, אך במרביתם המכריע של המקרים, בתי המשפט בישראל מכבדים את ההסכם. על מנת לוודא כי הסדר טיעון הוא אכן הבחירה הנכונה עבור הנאשם וכי תנאי העסקה הם הטובים ביותר שיוכל לקבל, על הנאשם להיות מיוצג על ידי עורך דין תעבורה.

אישור ההסכם על ידי בית המשפט

ככלל גישתם של בתי המשפט בישראל היא כי יש לכבד הסדרי טיעון הנחתמים בין הנאשם לתביעה וזאת מכמה סיבות. ראשית, הסכמי טיעון חוסכים בזמן שיפוטי ובכך מקלים על העומס הרב של מערכת בתי המשפט. כמו כן, הם מביאים לסיומו של ההליך המשפטי באופן מיידי ומקדמים את יעילות הדיון.

שנית, נקודת המוצא של השופט הבא לדון בהסדר טיעון בגין עבירות תנועה היא כי חזקה על התביעה ששקלה את האינטרס הציבורי כאשר החליטה על צעד זה. כמו כן, מניח הוא כי בחירתה להקל עם הנאשם ולהציע לו עונש מופחת, נעשתה מסיבות מוצדקות כגון חוסר בראיות, קושי בהבאת עדים וכיו"ב.

על כן, כל עוד עסקת טיעון במשפט תעבורה אינה חריגה באופן משמעותי ואינה סוטה ממתחם הסבירות, בית המשפט יאשר אותה. מה קורה כאשר בית המשפט דוחה את הסדר הטיעון? באפשרותו לגזור על הנאשם עונש חמור יותר מזה שהוסכם בין הנאשם לתביעה, זאת כאשר הוא סבור כי חומרת העבירה ונסיבותיה אינן תואמות את העונש המוצע בהסדר הטיעון.

חשיבותו של ייצוג משפטי

הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות תעבורה? אל תתמודד עם זה לבד ופנה לייצוג משפטי מקצועי של עורך דין דיני תעבורה. עורך הדין יבחן בצורה מקפידה ומקצועית את נסיבות המקרה ואת הראיות שיש בידי התביעה ועל פיהם ימליץ לנאשם על דרך הפעולה המתאימה.

לעיתים, עסקת טיעון במשפט תעבורה היא האלטרנטיבה הטובה ביותר, אז יטען עורך הדין מול התביעה את כל הטענות המשפטיות הרלוונטיות וינהל משא ומתן לגיבוש הסדר הטיעון המקל ביותר עבור הנאשם. במקרים אחרים, הסדר טיעון כלל איננו הפתרון, אלא יש פתח לביטולו של כתב האישום או סיכוי גבוה לזיכוי במשפט

. לא פעם, נאשמים מבקשים לחסוך את עלות שכר הטרחה ופועלים לבד מול התביעה לגיבוש הסכם טיעון. המציאות מלמדת כי במצב זה, יוצא הנאשם נפסד משאינו בקיא בחוק ובפסיקה והיכולת שלו אפוא לנהל משא ומתן אפקטיבי היא נמוכה מאוד. כמו כן, ללא ייעוץ או ייצוג משפטי, נוטים נאשמים לקבל עסקת טיעון במשפט תעבורה ללא ששקלו את כל השיקולים הרלוונטיים, למשל נקודות תעבורה שייצברו לחובתם עם הודאתם, שלילת רישיון נהיגה לתקופה ממושכת וכיו"ב.

במצבים אלו, יכול והסדר טיעון אינו התוצאה המשפטית האופטימאלית ולכן חשוב כל כך לקבל ייצוג משפטי בכל מקרה בו מוגש כתב אישום בגין עבירות תעבורה.

נקלעת לבעייה תעבורתית? מגיע למשפט תעבורה? מחפש עורך דין לעסקת טיעון? אתה צריך עורך דין תעבורה לצידך בכל בעיה תעבורתית! השאר פרטים או התקשר עוד עכשיו לעורך דין תעבורה ניר שלום לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי הכי טוב שאפשר אל תתמהמה!

טלפון: 077-9976882 

מייל: Nirshalomlaw@gmail.com

עסקת טיעון במשפט תעבורה
ניווטט מהיר בעמוד
טופס צור קשר
מאמרים קשורים
דילוג לתוכן